...

Wietnam ciekawostki

INFORMACJE PODSTAWOWE

Stolica: Hanoi

Język: wietnamski

Ludność: 93 643 000

Powierzchnia: 331 212 km2

Spis treści Rozwiń

1. DRUGI NAJWIĘKSZY EKSPORTER KAWY NA ŚWIECIE

Wietnamczycy poznali kawę dopiero w XIX wieku, a mimo to obecnie Wietnam jest drugim co do wielkości eksporterem kawy na świecie, zaraz po Brazylii. Jedynie ryż jest częściej wysyłanym towarem eksportowym.

Wietnam-ciekawostki

2. NA DROGACH RZĄDZĄ SKUTERY

Samochody są obłożone wysokimi opłatami wynoszącymi często ponad 100 %. To też koszt jego zakupu jest bardzo kosztowny i nie każdy może sobie na to pozwolić. W wietnamskich miastach panuje taki ruch, że najefektywniej poruszać się tam motocyklami i skuterami. Statystycznie, każda rodzina w Wietnamie posiada dwa takie pojazdy. Skutery to zdecydowanie najpopularniejszy środek transportu w Wietnamie. Według Ministerstwa Transportu w kraju, którego populacja wynosi 92 miliony ludzi, zarejestrowanych jest 45 milionów jednośladów. Co ciekawe, w położonym na południu Wietnamu Sajgonie liczba zarejestrowanych skuterów wynosi 7,4 miliona, zaś liczba mieszkańców – 8,6 miliona.

3. WIETNAMCZYCY TO BARDZO MILI LUDZIE

Wietnamczycy są bardzo przyjaznym narodem, są gościnni zwłaszcza dla turystów spoza Azji. Często będąc w mniejszych miejscowościach, możesz zostać zaproszony do domu na posiłek, czy też na kieliszek wódki kukurydzianej. ~Wietnam ciekawostki~

4. NA DRODZE PANUJE PRAWO DŻUNGLI

Nikt w Wietnamie nie przestrzega zasad ruchu drogowego. Każdy próbuje wymusić tutaj pierwszeństwo. Widok trzech, czterech, czy nawet pięciu osób na skuterze nie robi tutaj wrażenia. Chodniki naturalnie są używane jako przedłużenie ulicy. Przejścia są wyznaczone, ale w praktyce, każdy przechodzi tam gdzie mu się podoba. Skutery się nie zatrzymują, tylko wymijają pieszych.

Wietnam-ciekawostki

5. WIETNAMSKI NOWY ROK OBCHODZONY JEST W INNYM CZASIE KAŻDEGO ROKU

Wietnamski Nowy Rok to największe święto w Wietnamie i nazywa się TET (Tết Nguyên Đán). Jest obchodzony w tym samym czasie, co Chiński Nowy Rok, zawsze w styczniu lub lutym. Nowy Rok świętuje się jedząc wieczorną ucztę. W jej skład wchodzi między innymi cały gotowany kurczak wraz z głową. Po północy ludzie palą fałszywe pieniądze, aby wysłać je swoim przodkom i zmarłym krewnym. Robi się to na wypadek, gdyby potrzebowali ich w życiu pozagrobowym.

6. W WIETNAMIE ZNAJDUJE SIĘ NAJWIĘKSZA JASKINIA NA ŚWIECIE

Największa jaskinia na świecie znajduje się w Wietnamie. Hang Son Doong, bo tak się nazywa, ma 9 kilometrów długości, 200 m wysokości i 150 m szerokości, a jej wnętrze mogłoby pomieścić kilka wieżowców. Odkryto ją w 1991 roku.

Wietnam-ciekawostki

7. NGUYEN JAKO NAJPOPULARNIEJSZE IMIĘ

Nguyen to zarówno imię jak i nazwisko, które ma aż 70% Wietnamczyków. Do rozpowszechnienia się go przyczyniło się wiele wydarzeń historycznych. Jedno z nich miało miejsce w 1232 roku, gdy doszło do obalenia dynastii Lý przez dynastię Trần. Książę Trần Thủ Độ zmusił wówczas potomków Lý do zmiany miana rodowego na Nguyen. Obecnie Wietnamczycy raczej nie zwracają się do siebie po nazwisku. Byłoby to trochę bez sensu. Większość osób ma natomiast dwa imiona i na co dzień używa obu.

8. HO CHI MINH BYŁ I NADAL JEST NARODOWYM BOHATEREM

Znany również jako „Wielki wujek Ho”, Ho Chi Minh jest ojcem założycielem współczesnego Wietnamu. Jest symbolem wyzwolenia po wojnie. Jego szczątki są zmumifikowane i strzeżone w Mauzoleum Ho Chi Minha w Hanoi. Został nawet uznany przez ONZ za Bohatera Wyzwolenia Narodowego i Wielkiego Człowieka Kultury.

Wietnam-ciekawostki

9. JĘZYK WIETNAMSKI JEST TRUDNY

Język wietnamski jest językiem jednosylabowym. Najdłuższe słowo – nghiêng – ma 7 liter i oznacza “skłonny”. Wiele słów brzmi bardzo podobnie i różni się wyłącznie tonem (w wietnamskim występuje ich 6). Dla przykładu, wyraz „ma” może mieć, aż sześć znaczeń (duch, mama, ale, grobowiec, koń, sadzonka ryżu) w zależności od tego, czy wymówimy go z tonacją rosnącą, opadającą, łamaną itd.. Bez opanowania poprawnej wymowy nietrudno więc pomylić mamę z koniem lub grobowcem. Wietnamczycy bardzo doceniają to, że obcokrajowcy uczą się ich języka.

10. NIE MA MINIMALNEGO LIMITU WIEKU OD KIEDY MOŻNA SPOŻYWAĆ ALKOHOL

Wietnam jest jednym z niewielu krajów na świecie w którym nie ma ustalonego minimalnego wieku umożliwiającego zakup i spożywanie alkoholu. Nie zobaczymy tu więc tabliczek z napisem „Młodzieży do lat 18 alkoholu nie sprzedajemy”, tak więc nawet dzieci mogą legalnie kupić alkohol.

11. WCZEŚNIEJ BYŁO DWA WIETNAMY

Przez wiele lat Wietnam podzielony był na dwa osobne państwa – komunistyczny Wietnam Północny ze stolicą w Hanoi oraz demokratyczny Wietnam Południowy ze stolicą w Sajgonie. Gdy południe rozwijało się w zaskakująco szybkim tempie, czas na północy jakby się zatrzymał. W 1976 roku obie części kraju zostały połączone w Socjalistyczną Republikę Wietnamu. Wciąż jednak widać duże różnice pomiędzy przypominającym europejskie miasta Ho Chi Minh City a typowo azjatyckim Hanoi.

Wietnam-ciekawostki-pali-sie

12. DŁUGIE PAZNOKCIE U MĘŻCZYZN

Długie paznokcie nie są zarezerwowane wyłącznie dla kobiet. Mężczyźni często decydują się na zapuszczenie jednego paznokcia (najczęściej u małego palca) lub też zdarza się, że zapuszczają wszystkie. W ten sposób chcą pokazać swój status społeczny i podkreślić to, że nie pracują fizycznie np. w polu. O ile sam fakt posiadania długich paznokci nie jest czymś szokującym, to ich praktyczne zastosowanie może wzbudzać obrzydzenie. Dłubanie w nosie, uchu czy zębach nie jest tu rzadkim widokiem w miejscach publicznych.

12. PALIĆ MOŻNA WSZĘDZIE

Według statystyk ponad połowa mężczyzn w Wietnamie pali papierosy. Paczka papierosów kosztuje w Wietnamie ok. 3 zł. Palenie dozwolone jest praktycznie wszędzie. Restauracje, kawiarnie, hotele czy taksówki – od dymu tytoniowego nie ma tu ucieczki. Dużą popularnością cieszy się Thuoc Lao, czyli tradycyjna fajka wodna. Bardzo wysokie stężenie nikotyny w liściach palonej rośliny (Nicotiana rustica) czyni ją o wiele groźniejszą dla zdrowia niż tradycyjne papierosy.

ciekawostki-o-wietnamie

13. POKAZ PIWNYCH BRZUCHÓW

Ciekawym zwyczajem jest podciąganie koszulek przez mężczyzn. Ma to najczęściej miejsce po zjedzeniu obiadu i wypiciu kilku litrów piwa. Z drugiej strony, latem temperatury odczuwalne sięgają prawie 50 stopni Celsjusza, więc nie ma co się dziwić, że ludzie paradują po ulicach z gołymi klatami.

14. WIETNAMCZYCY PODOBNIE JAK KOREAŃCZYCY ZACHOWUJĄ SIĘ NIE KULTURALNIE PRZY JEDZENIU

Pisałem już o takich zachowaniach jak mlaskanie czy siorpanie we wcześniejszym poście, jednak nie mogło zabraknąć ich w tym zestawieniu. Wydawanie wszelkiego rodzaju odgłosów podczas jedzenia jest sposobem na pokazanie, że posiłek nam smakuje. Dodatkowo, nie jest w złym tonie podnoszenie głosu, a wręcz krzyczenie do siebie. Nawet jeśli tematem rozmowy jest pogoda, to każdy jest tak zaangażowany w wymianę zdań, że nieraz zwykła konwersacja brzmi jak kłótnia. ~Wietnam ciekawostki~

15. THE ÁO DÀI

ÁO DÀI to tradycyjny strój wietnamski. Można zobaczyć lokalne kobiety noszące go na specjalne okazje, takie jak wesela lub uroczystości. Ao Dai było noszone przez obie płcie, ale obecnie to głównie kobiety noszące Ao Dai. ~Wietnam ciekawostki~

Wietnam-ciekawostki

16. WIETNAMCZYCY NIE LUBIĄ BYĆ OPALENI

Inaczej jak na zachodzie, azjaci nie lubią mieć opalonej skóry. Jeżeli powiesz Wietnamczykowi, że ma jasną karnację to uzna to za komplement. ~Wietnam ciekawostki~

17. LICZBA 4 JEST PECHOWA ~WIETNAM CIEKAWOSTKI~

We wschodniej Azji liczba „4” uważana jest za pechową, ponieważ słowa „cztery” i „śmierć” mają bardzo podobną wymowę w językach chińskim, wietnamskim, koreańskim i japońskim. W niektórych budynkach pomijane są piętra czwarte, a przy numeracji domów omija się numery zawierające czwórkę. To trochę jak w przypadku pechowej liczby „13” w amerykańskiej popkulturze.

18. W WIETNAMIE KAŻDY JEST MILIONEREM

Średnia pensja wynosi 4 500 000 dongów co w przeliczeniu na polską walutę wynosi 800 zł. ~Wietnam ciekawostki~

19. WIETNAM TO KRAJ KOMUNISTYCZNY

Na ulicach możemy spotkać czerwone flagi, bilbordy, transparenty ze złotym młotem i sierpem i hasłami chwalącymi partię komunistyczną. Nie można tam oficjalnie powiedzieć złego słowa na partię. Natomiast nie jest to, aż tak radykalny komunistycznie kraj jak np. Chiny. Wszyscy mogą podróżować za granicę, wiadomości ze świata są dostępne i kablówka ma kilkadziesiąt kanałów.

20. WIETNAM JEST KOJARZONY GŁÓWNIE Z WOJNĄ ~WOJNA W WIETNAMIE~

Gdy my kojarzymy Wietnam głównie z wojną to sami Wietnamczycy nie rozpamiętują jej. Mimo, iż walczyli oni z Amerykanami i w czasie wojny zginęło około 2 milionów cywilów i 1,3 miliona żołnierzy, to nie czują oni do nich wrogości a wręcz przeciwnie, traktuje się ich z sympatią. To głównie, dzięki wietnamskiemu przywódcy, Ho Chi Minhowi, który powiedział, że nie powinni winić obywateli amerykańskich za wojnę, ponieważ to liderzy są odpowiedzialni za wszystkie te zgony. ~Wietnam ciekawostki~

Wietnam ciekawostki

21. PHO JEST NARODOWYM DANIEM

Pho to zasadniczo zupa z makaronem i znajdziesz ją wszędzie w całym kraju. Prawie każda wietnamska restauracja serwuje to tradycyjne danie, niezależnie od tego, czy jest to sprzedawca uliczny, czy restauracja z elegancką kuchnią.

22. PŁACA MINIMALNA

Płaca minimalna w zależności od regionu waha się od 2 150 000 dong (około 373 zł) do 3 100 000 dong (około 538 zł) miesięcznie (dane z 2015 roku).

23. WINO Z WĘŻA BĄDŹ SKORPIONA

Słyszałeś kiedyś o wężowym winie czy wężowym likierze ? W Azji Południowo-Wschodniej nie jest niczym niezwykłym i choć na pewno brzmi trochę przerażająco to uważa się, że wypicie takiego trunku zwiększa witalność, życie i inne korzyści zdrowotne.

ciekawostki o wietnamie

24. TURYSTYKA ROZWIJA SIĘ KAŻDEGO ROKU

Wietnam jest w cieniu Tajlandii od wielu lat i wreszcie coraz więcej ludzi odkrywa wietnamskie piękno i urok. I bardzo dobrze bo ma on wiele pięknych miejsc, ciekawe dziedzictwo, architekturę, kulturę, rajskie plaże i wiele innych.

25. WIETNAMSKA GOSPODARKA JEST JEDNĄ Z NAJSZYBCIEJ ROZWIJAJĄCYCH SIĘ W AZJI

Coraz więcej Wietnamczyków staje się rodzinami średniej i wyższej klasy i obecnie uważa się Wietnam za kraj rozwijający się. Niektóre regiony i obszary są nadal bardzo biedne, ale z roku na rok jest coraz lepiej.

26. TEATR WODNY LALEK

Wodne przedstawienia kukiełkowe są bardzo popularne wśród turystów, zwłaszcza w Hanoi i Ho Chi Minh City. Jednak sztuka lalkarstwa wodnego jest starożytna i trwa tutaj od dawna. To część wietnamskiej kultury i dziedzictwa i to coś, czego nie powinno się przeoczyć!

ciekawostki o wietnamie

27. RYŻ JEST BARDZO POPULARNY

Podobnie jak w wielu innych krajach Azji, ryż jest bardzo powszechny. Większość z wietnamskich potraw je się z ryżem i jest zdecydowanie podstawowym produktem w tym kraju. Ryż jest uprawiany w wielu miejscach w całym kraju ( najpopularniejsze to Sa pa ) i jest największym produktem eksportowym Wietnamu.

28. FLAGA WIETNAMU

Flaga wietnamska została zaprojektowana w 1940 roku i była używana w powstaniu przeciwko Francuzom. Gwiazda pośrodku symbolizuje pięć głównych klas społeczeństwa, którymi są intelektualiści, rolnicy, robotnicy, biznesmeni i personel wojskowy.

29. WIETNAMCZYCY NADAL JEDZĄ PSY I KOTY

Wietnamczycy twierdzą, że najlepsze mięso pochodzi od młodego psa. Im starszy jest pies, tym bardziej twarde i chrupiące jest jego mięso. Twierdzą również, że każda rasa psa smakuje inaczej. Warto wiedzieć, że Wietnamczycy kupują bezpańskie psy z innych krajów azjatyckich (takich jak np. Tajlandia) tylko po to, by je zjeść. Ale nie wszyscy Wietnamczycy jedzą psy, pasjonatów tego pokarmu z roku na rok jest ich coraz mniej.

30. DYSTANS POMIĘDZY PÓŁNOCĄ A POŁUDNIEM KRAJU TO AŻ 1500 KM

Pomimo, iż Wietnam jest mniejszy od Polski to dystans pomiędzy północą a południem jest naprawdę duży.

31. ŻÓŁW TO SZCZĘŚLIWY SYMBOL W WIETNAMIE

Wietnamczycy wierzą, że żółwie przynoszą szczęście i zdrowie. Podziwiają długowieczność żółwi i wierzą, że trzymanie skorup żółwi w domu przedłuży ich życie. W kulturze wietnamskiej są cztery święte zwierzęta. Żółw jest jednym z nich. Pozostałe to smoki, feniks i jednorożce. Tak więc żółw jest w rzeczywistości jedynym prawdziwym zwierzęciem całego wietnamskiego kultu. Istnieje mit o Żółwiowym Bogu, który pomógł królowi An Duong Vuong zbudować cytadelę Co Loa na obrzeżach stolicy Wietnamu-Hanoi. Słynne jezioro Hoan Kiem w Hanoi wiąże się z mitem o królu Le Loi. Uważa się, że oddał miecz Bogu Żółwia po pokonaniu jego wrogów. Wietnamczycy wierzą, że stary żółw wciąż żyje w jeziorze Hoan Kiem. ~Wietnam ciekawostki~

32. NIEPODLEGŁOŚĆ OD FRANCJI

Wietnam był kolonią francuską od roku 1843, a odzyskał on niepodległość 21 lipca 1954. Do wybuchu II wojny światowej Francja utrzymywała swe kolonie azjatyckie siłą, nie wyrzekając się przemocy i terroru. ~Wietnam ciekawostki~

33. OBIADOWA DRZEMKA

Większość Wietnamczyków ucina sobie drzemkę po obiedzie. W południe w miastach jest cicho i spokojnie, nie ma korków.

34. NAJWIĘCEJ PIJE SIĘ PIWA

Najwięcej pije się piwa – 97%, następnie spirytus – 2%, oraz wina – 1%.

35. W WIETNAMIE MOŻNA ZOBACZYĆ DZIKIE ZWIERZĘTA

W kraju tym występuje dużo dzikich zwierząt co przyciąga wielu turystów z całego świata. Spotkać można między innymi słonie, bawoły, tygrysy, małpy, nosorożce, węże, żółwie.

wietnam-ciekawostki

36. WCZESNA EMERYTURA

Kobiety na emeryturę mogą iść w wieku 55 lat, a mężczyźni w wieku 60 lat. ~Wietnam ciekawostki~

37. ANALFABETYZM

W kraju tym jest 5,5% osób powyżej 15 roku życia, które nie potrafią czytać, ani pisać (około 5 043 500 osób). ~Wietnam ciekawostki~

Ten post ma 6 komentarzy

  1. Super artykuł ! Uwielbiam ten kraj <3

    1. Dziękuję 😀 Wietnam jest moim ulubionym krajem w którym byłem jak do tej pory 😀

  2. Mam w planach wybrać się do Wietnamu w najbliższym czasie jak tylko będzie taka możliwość 😉 Ciekawostki i informacje tutaj zawarte napewno się przydadzą 😀 Dziękuje i pozdrawiam 😀

    1. Oby pandemia szybko się skończyła 😉 Dziękuję i również pozdrawiam 😀

  3. Dziękuję za artykuł ! Dobra robota, trzymaj tak dalej !

Dodaj komentarz

Zamknij menu
×
×

Koszyk

Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.