...

Korea Południowa ciekawostki

INFORMACJE PODSTAWOWE

Stolica: Seul

Język: Koreański

Ludność: 51 454 000

Powierzchnia: 100 210 km2 

Spis treści Rozwiń

1. KOREAŃCZYCY SĄ JEDNYM Z NAJCHUDSZYCH NARODÓW NA ŚWIECIE

Koreańczycy to jeden z krajów o najmniejszym poziomie otyłości wynoszącym zaledwie 3 %. W porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi, gdzie współczynnik ten wynosi 60 % robi wrażenie. W czym tkwi ich sekret ? Po pierwsze w Azji zazwyczaj je się ryż, warzywa i przetwory sojowe, które ułatwiają usuwanie toksyn z przewodu pokarmowego, dodają energii i wzmacniają mięśnie. Mimo, iż większość potraw zazwyczaj przygotowywana jest poprzez smażenie, to dzięki temu trwa to zaledwie kilka minut co powoduje, że warzywa są chrupkie i zatrzymują dużo błonnika, który utrudnia przyswajanie tłuszczu. Po drugie stosują w kuchni tylko olej sojowy a całość przyprawiają ostrymi przyprawami, imbirem, czosnkiem czy ziołami co powoduje, że w organizmie nie odkłada się tłuszcz a przemiana materii jest znacznie przyśpieszona. 

2. ŻYWA OŚMIORNICA NA TALERZU

W Korei Południowej można zjeść tradycyjne danie zwane Sannakji, czyli żywą ośmiornicę pokrojoną na kawałki. Każdy kawałek ośmiorniczki wije się na talerzu jeszcze przez kilka minut. Danie jest trudne do zjedzenia, gdyż każdy kawałek po wzięciu go w pałeczki próbuje uciec, a po wzięciu go do ust potrafi przyssać się do zębów, języka czy podniebienia. Bardzo ważne jest, aby przed połknięciem dobrze pogryźć, gdyż zdarza się, że może ona się przyssać do krtani co grozi udławieniem ( w Korei średnio 6 osób rocznie ginie z tego powodu ).

3. W WALENTYNKI TO KOBIETY DAJĄ PREZENTY 

W Korei w święto walentynek to kobiety 14 lutego obdarowują mężczyzn prezentami ( zazwyczaj słodyczami ) a mężczyźni rewanżują się paniom miesiąc później czyli 14 marca w tak zwany „White day”.

4. KOREAŃCZYCY PIJĄ DWA RAZY WIĘCEJ ALKOHOLU NIŻ ROSJANIE

Pewnie zdziwiła Cię ta informacja, ale Koreańczycy naprawdę spożywają więcej alkoholu niż Rosjanie, czy my Polacy. Średnie spożycie alkoholu to 13,7 kieliszka na mieszkańca w przeciągu tygodnia a w drugiej w rankingu Rosji to 6,3 kieliszka alkoholu. A z czego to wynika ? Zapewne z tego, że w znajdujących się niemal wszędzie sklepach otwartych 24 godziny na dobę za około 3 złote można kupić butelkę z 360 mililitrami tamtejszej wódki ryżowej zwanej Soju. Smakuje ona jak wódka na pół rozrobiona z wodą o zawartości alkoholu od 14,5 % do 45% i to właśnie Soju stanowi, aż 97% tamtejszego rynku mocnych alkoholi. ~Korea Południowa ciekawostki~

Korea Południowa ciekawostki

5. KAŻDY KOREAŃCZYK JEST STARSZY OD CIEBIE O ROK 

Sposób liczenia wieku w koreańskiej tradycji jest inny niż ten na zachodzie. Po pierwsze, wiek dziecka jest liczony od poczęcia, czyli w momencie przyjścia na świat dziecko ma już jeden roczek. Druga różnica polega na tym, że 1-go stycznia każdej osobie dodaje się kolejny rok życia. Czyli, jeżeli dziecko urodzi się 31 grudnia to 1 stycznia według tradycji koreańskiej będzie miało juz 2 lata mimo, iż według zachodniego myślenia będzie miało tylko 2 dni. Może wydawać się to trochę skomplikowane, ale wystarczy podłożyć dane do poniższego wzoru i dowiemy się ile mamy lat według tradycji koreańskiej.

BIEŻĄCY ROK – ROK URODZENIA + 1 = WIEK KOREAŃSKI

6. LEPIEJ NIE UŻYWAĆ DŁUGOPISU Z CZERWONYM ATRAMENTEM

Używanie czerwonego atramentu jest oznaką czegoś złego. Napisanie nim czyjegoś nazwiska oznacza, że ta osoba albo już umarła albo niedługo umrze. Bierze się to stąd, że na nagrobkach właśnie na czerwono pisane są informacje o zmarłych, aby odpędzić złe duchy.

7. W KOREI FACECI ROBIĄ SOBIE MAKIJAŻ

20 % mężczyzn przyznaje, że używa makijażu codziennie. Kupują oni więcej kosmetyków i produktów do pielęgnacji skóry, niż w jakimkolwiek innym kraju na świecie. W sklepach są całe regały zarezerwowane tylko dla mężczyzn. Można przy nich znaleźć całą kolorową paletę szminek jak i podkładów. Roczne wydatki mężczyzn na makijaż szacuje się na ponad 900 milionów dolarów. 

Ciekawostki o Korei Południowej

8. W KOREI CIĄGLE JE SIĘ MIĘSO Z PSA

Prawdę mówiąc ciężko jest już znaleźć miejsce, gdzie można byłoby spróbować psiego mięsa, ale nadal jest to możliwe. Obecnie najbardziej popularne rodzaje mięsa w Korei Południowej to kurczak, wieprzowina i wołowina. 

9. OPERACJE PLASTYCZNE SĄ SPOŁECZNIE AKCEPTOWANE I NA PORZĄDKU DZIENNYM 

Prawie 1/3 kobiet w Korei miała przynajmniej 1 operacje plastyczną. Tutaj w odróżnieniu do innych krajów operacje plastyczne są społecznie akceptowane a w niektórych sytuacjach nawet wspierane. Warto tutaj wspomnieć, że często prezentem od rodziców na 18 rok życia jest wykupienie operacji plastycznej dla dziecka. 

10. SYMPATIA DO KIM JONG-UNA JEST NIELEGALNA

Przywódca Korei Północnej nie jest osobą wartą obdarzania sympatią w Korei Południowej. Faktem jest, iż w koreańskim prawie sympatyzacja z nim i z północno koreańskim reżimem jest nielegalna. Robiąc to można nawet wylądować w więzieniu. ~Korea Południowa ciekawostki~

11. OBOWIĄZKOWA SŁUŻBA WOJSKOWA 

W Korei Południowej służba wojskowa trwa 2 lata i jest obowiązkowa dla wszystkich mężczyzn. Aby uniknąć obowiązkowej służby wojskowej „wystarczy” zdobyć medal na igrzyskach olimpijskich. Warto również wspomnieć, że w Korei, każdy mężczyzna w wojsku musi być obrzezany ( tłumaczy się ten zwyczaj dbaniem o higienę osobistą ).

12. KONFUCJANIZM PODSTWĄ ŻYCIA SPOŁECZNEGO KOREAŃCZYKÓW

Kultura koreańska wywodzi się z Konfucjanizmu, która głosi że zbudowanie idealnego społeczeństwa i osiągnięcie pokoju na świecie jest możliwe pod warunkiem przestrzegania obowiązków wynikających z hierarchi społecznej oraz zachowania tradycji czystości, ładu i porządku.

13. GŁÓWNA RELIGIĄ KRAJU JEST CHRZEŚCIJAŃSTWO

Obecnie Buddyzm, będący główną religią kraju kilkanaście lat temu teraz jest wyznawany przez 20 % społeczeństwa a główną religią stało się chrześcijaństwo, które z roku na rok zwiększa liczbę swoich wyznawców.

14. K-BEAUTY PODBIJA ŚWIAT

Pisałem już o facetach dbających o urodę, ale dotyczy to oczywiście również kobiet, których rytuały pielęgnacyjne są znane na całym świecie. Takie marki jak Innisfree i inne oferujące produkty ze ślimaka podbiły światowe rynki kosmetyczne. Tajemnica nieskazitelnej skóry Koreanek tkwi właśnie w tzw. K-beauty. ~Korea Południowa ciekawostki~

15. CZEKANIE NA PRZEJŚCIU DLA PIESZYCH JEST NORMĄ W KOREI POŁUDNIOWEJ

Może Nas Polaków to nie dziwi bo my również czekamy, aż zaświeci się zielone światło nawet wtedy, gdy droga jest zupełnie pusta, ale w innych krajach azjatyckich takich jak Wietnam czy też w europejskich takich jak Hiszpania czy Portugalia czekanie na zielone światło jest zbyt frustrujące i każdy przechodzi na czerwonym świetle. 

16. W KOREI ZNAJDZIEMY 12 ATRAKCJI TURYSTYCZNYCH WPISANYCH NA ŚWIATOWĄ LISTĘ UNESCO 

Korea jest krajem pełnym historii. Jedne z najpopularniejszych zabytków wpisanych na tą listę to Chandeokgung Palacec Comlex, Jeju Volcanic Island, Lava Tubes oraz historyczne wioski takie jak Hahoe, Yangdong czy Gyengju.

17. KOREAŃCZYCY WIERZĄ, ŻE GRUPA KRWI DETERMINUJE OSOBOWOŚĆ 

W Korei często można spotkać się z pytaniem od nieznajomej osoby jaką mamy grupę krwi. Na zachodzie pytanie dość nietypowe, ale dla Koreańczyków na porządku dziennym, gdyż uważają oni, że dana grupa krwi determinuje nas jako osobę i tak np. jeżeli masz grupę krwi „A” to jesteś uważany za osobę konserwatywną, punktualną i nieco zamkniętą w sobie. Jeżeli posiadasz grupę „B” to wyróżniasz się kreatywnością a jeżeli posiadasz grupę „0” to jesteś uważany za osobę komunikatywną, ambitną i szczerą.

18. KOREA POŁUDNIOWA JEST CENTRUM DLA E-SPORTU

Każdy, kto choć trochę interesuje się e-sportem, wie, że Korea Południowa jest jego światowym centrum. Olbrzymie miejscówki, takie jak Busan Bexco Stadium i Haeundae Beach są stale wypełnione po brzegi tysiącami fanów, którzy chcą zobaczyć ulubione drużyny i graczy w akcji. Zawodnicy z Azji od lat dominują na niemal każdej platformie, a wszystko to dzięki olbrzymiemu zainteresowaniu e-sportem, ale również dzięki zupełnie innemu podejściu całego społeczeństwa, gdyż tam gry komputerowe nie są tylko rozrywką dla zakompleksionych nastolatków, ale nieodłączną częścią kultury.

19. KOREA POŁUDNIOWA TO NAJBARDZIEJ ZAAWANSOWANY TECHNOLOGICZNIE KRAJ NA ŚWIECIE

To dzięki takim firmą koreańskich jak Samsung, LG, Hyundai czy KIA Korea Południowa stała się najbardziej zaawansowanym technologicznie krajem świata. Posiada on również najwięcej punktów dostępowych wi-fi na świecie a internet jest najszybszy na świecie.

20. K-POP JEST TRZECIM CO DO WIELKOŚCI TOWAREM EXPORTOWYM 

K- pop czyli koreański pop z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. Wszystko zaczęło się kiedy świat usłyszał piosenkę „Gangam Style”, która była najpopularniejszym video na YouTube. Obecnie K-pop stał się tak popularny, że w 2018 roku południowokoreański boysband BTS, dzięki albumowi „Love yourself: Tear” znalazł się na szczycie Billboard 200 czyli rankingu najbardziej popularnych w danym tygodniu albumów w Stanach Zjednoczonych. ~Korea Południowa ciekawostki~

~Korea Południowa ciekawostki~

21. KOREAŃCZYCY UWIELBIAJĄ KAWĘ 

W samym Seulu znajduję się 300 kawiarni sieci Starbucks, więcej niż jakimikolwiek innym miejscu na Ziemi. Jednak najpopularniejsza sieć kawiarni czyli Caffe Bene ma aż 700 oddziałów. Koreańczycy średnio piją 13 filiżanek kawy w tygodniu.

22. W KOREI POŁUDNIOWEJ KRÓLUJE KIMCHI

Kimchi to w podstawowej wersji kapusta pekińska kiszona przez rok w pikantnej marynacie zrobionej z czosnku, papryczek chilly i różnych warzyw. Spożywa się ją codziennie na śniadanie, obiad i kolację. Jest ona nieodłącznym elementem kuchni koreańskiej. Istnieje ponad 250 różnych rodzajów Kimchi. Każdego roku Koreańczycy zjadają aż 1,5 miliarda ton kimchi, a przepisy są przekazywane w rodzinach z pokolenia na pokolenie. Oprócz doznań smakowych, jedzenie kimchi świetnie wpływa także na zdrowie – może pomóc zrzucić zbędne kilogramy, wpływa pozytywnie na zdrowie skóry i układu pokarmowego. ~Korea Południowa ciekawostki~

~Korea Południowa ciekawostki~

23. LICZBA 4 JEST UWAŻANA ZA PECHOWĄ

W Europie to liczba 13 jest uważana za pechową, natomiast w Korei Południowej za pechową uważana jest liczba 4 a to dlatego, że w języku koreańskim wymawia się ją tak samo jak słowo „śmierć”. Ludzie starają się ją unikać na każdym kroku np. w windach zamiast czwartego piętra jest literka „F”, bądź też czwarte piętro jest pomijane. Nieruchomości zawierające czwórkę w adresie tracą na wartości.

24. W KOREI POŁUDNIOWEJ UŻYWA SIĘ METALOWYCH PAŁECZEK

W odróżnieniu od innych krajów azjatyckich, gdzie pałeczki zazwyczaj są wykonane z drewna bądź bambusa w Korei Południowej używa się pałeczek wykonanych zazwyczaj ze stali nierdzewnej. W poprzednich epokach wykorzystywano do produkcji złoto, srebro czy też mosiądz. Rodzina królewska, dzięki takiemu zabiegowi wiedziała czy podawane jej jedzenie jest zatrute czy też nie, gdyż metale szlachetne zmieniałyby bowiem kolor w kontakcie z chemicznymi substancjami, które wróg dodałby do jedzenia. ~Korea Południowa ciekawostki~

25. KOREAŃSKI ALFABET HANGUL (한글) JEST BARDZO PROSTY DO NAUCZENIA

Hangul (한글), mimo że kojarzony ze znakami chińskimi jest, po prostu zbiorem 24 znaków (14 spółgłosek i 10 samogłosek). Mimo, że dla wielu wygląda jak „krzaki”, alfabet koreański jest uznany za jeden z najłatwiejszych do nauczenia się alfabetów na świecie. Spokojnie można opanować go już w jeden wieczór. ~Korea Południowa ciekawostki~

~Korea Południowa ciekawostki~

26. ODTWARZANIE POPEŁNIONEJ ZBRODNI

Obywatele podejrzani o popełnienie przestępstwa, takiego jak gwałt lub morderstwo, są kierowani przez policję w kajdankach na miejsce popełnienia przestępstwa i zmusza się ich do jego publicznego odtworzenia całej zbrodni. W celu większego upokorzenia, media proszone są również o fotografowanie i publikowanie szczegółów zbrodni.

27. KOREA POŁUDNIOWA MA NAJLEPSZY SYSTEM EDUKACJI NA ŚWIECIE

Dziś Koreańczycy mogą się poszczycić najniższym w świecie odsetkiem analfabetyzmu. Wielu ekspertów podkreśla, że swój sukces gospodarczy Korea zawdzięcza doskonale wykształconej sile roboczej. Nauczanie jest jednym z najbardziej prestiżowych i najlepiej płatnych zawodów w kraju. Średnio, nauczyciele zarabiają 8000 zł miesięcznie, a nauczyciele w szkołach prywatnych i na uniwersytetach zarabiają jeszcze więcej. Dzieci w szkołach często uczą się od godziny 8 rano a do domu wracają dopiero po godzinie 22 wieczorem.

28. SPOŻYWANIE ALKOHOLU W MIEJSCACH PUBLICZNYCH JEST LEGALNE

W Korei Południowej publiczne picie alkoholu jest całkowicie legalne. Ludzie mogą nosić otwarte butelki swojego ulubionego napoju alkoholowego czy pić drinka. ~Korea Południowa ciekawostki~

29. SEUL TO TRZECIE CO DO WIELKOŚCI MIASTO ŚWIATA

Pomimo niewielkich rozmiarów Korea Południowa jest domem trzeciego co do wielkości miasta na świecie, Seulu. Stolica jest domem dla ponad 25 milionów ludzi czyli dla prawie połowy ludności. Jest ona również jedną z najbogatszych metropolii na świecie.

30. KOREA JEST 11 POTĘGĄ ŚWIATOWA

Jest to jedna z największych gospodarek na świecie. W tym stosunkowo małym kraju od 2009 roku gospodarka stale rośnie i ma obecnie 11 największy PKB na świecie (1,5 bln USD). Warto tutaj wspomnieć, że jeszcze w 1960 była ona jednym z najbiedniejszych krajów na świecie a Polskę wyprzedziła dopiero w 1985 roku pod względem PKB na głowę mieszkańca. Polski PKB obecnie wynosi 0,6 bln USD i znajdujemy się na 22 miejscu rankingu.

31. NAJWIĘKSZY EKSPORTER W AZJI

Korea Południowa, po Chinach i Japonii, jest trzecim co do wielkości eksporterem w Azji, a jednocześnie siódmym co do wielkości eksporterem na świecie, a jej głównymi produktami są układy scalone (w tym komputery, telefony i inne urządzenia elektroniczne) oraz samochody.

32. TO KOREA PŁD. MA NAJPOPULARNIEJSZĄ TRASĘ LOTNICZĄ NA ŚWIECIE

Od wielu lat najpopularniejsza trasa lotnicza świata to trasa pomiędzy Seul-Gimpo a wyspą Czedżu. Każdego miesiąca pokonuje ją 1,3 mln pasażerów, czyli ponad 15,5 mln w ciągu roku.

33. W KOREI PŁD. JEST ZAWÓD WYKONYWANY TYLKO TUTAJ

Chodzi tutaj o nurkowanie na głębokość 20–30 m bez butli z powietrzem, jedynie w płetwach, goglach i rękawicach, w celu zdobycia owoców morza. Nie byłoby w tym nic dziwnego, ale zawód ten jest wykonywany przez kobiety zwane Haenyeo. Jest to grupa kilku tysięcy kobiet mieszkających na wyspie Czedżu, zajmujących się połowem owoców morza w Morzu Żółtym. Nurkowania trwają 2–3 min, a są one wykonywane przez 5–7 h, co pozwala złowić ok. 30 kg owoców morza. Średnia wieku kobiet haenyeo wynosi 60 lat. Haenyeo zostały wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. ~Korea Południowa ciekawostki~

34.  HANGUL (한글) JEST JEDNYM Z NIEWIELU ALFABETÓW, KTÓRE ZOSTAŁY STWORZONE SZTUCZNIE

Hangul (한글) jest jednym z niewielu alfabetów, które zostały stworzone sztucznie, a nie wyewoluowały z hieroglifów czy ideogramów, jak to się działo w przypadku większości współczesnych pism. Wynaleziony został on w XV wieku przez Sejonga Wielkiego. Wcześniej Koreańczycy posługiwali się alfabetem chińskim.

35. KOREAŃCZYCY MAJĄ PROBLEM Z PRACOHOLIZMEM

Korea Południowa to jeden z najbardziej pracowitych narodów na świecie. Pracują oni średnio 2069 godzin w ciągu roku czyli są zaraz po Meksyku i Kostaryce najbardziej zapracowanym narodem świata. Polska w rankingu zajmuję 7 miejsce z liczbą 1928 przepracowanych godzin w ciągu roku.

36. „PALI”, „PALI” CZYLI SZYBKO, SZYBKO JAKO PODSTAWA WSPÓŁCZESNEJ KULTURY KOREAŃSKIEJ

Ścigając się z czasem i rozwijając olbrzymie koncerny, ten nieduży kraj przeobraził się w gospodarczą potęgę właśnie, dzięki kulturze „pali”, „pali”. Koreańczycy strasznie nie lubią czekać w kolejkach, gdyż w Korei Południowej wszystko można załatwić praktycznie od ręki, to też w Europie typowy Koreańczyk często czuje się dość sfrustrowany dużymi kolejkami, czy to w urzędach, czy też u lekarza.

37. KOREAŃCZYCY Z KOREI POŁUDNIOWEJ MAŁO SĄ ZAINTERESOWANI WOJNĄ Z PÓŁNOCĄ

Młodzi Koreańczycy wojną z Północą raczej się nie interesują i w ogóle tematyka związana z Północną Koreą ich nie zajmuje. Czują oni jednak niechęć w stosunku do Chińczyków i Japończyków, głównie ze względu na kompleks większego sąsiada, ale również z powodu wojen jakie toczyły się pomiędzy tymi krajami w przeszłości.

38. PRZY PODAWANIU KOREAŃCZYCY PODTRZYMUJĄ PRAWĄ RĘKĘ, LEWĄ

Koreańczycy podając cokolwiek prawą ręką, lewą przytrzymują prawą np. nalewając wodę dwoma rękami, czy też można również zauważyć, że pracownicy na kasie w sklepach wydając nam resztę podają ją dwoma rękami oddając klientowi należyty szacunek.

39. SPECJALNE MIEJSCA DLA STARSZYCH W METRZE

W metrze są wyznaczone miejsca dla starszych ludzi – nie wolno pod żadnym pozorem na nich siadać. Jest to miejsce „święte” i dla młodych niedostępne.

40. WIŚNIE BLOSSOM MOŻNA ZOBACZYĆ RÓWNIEŻ W KOREI POŁUDNIOWEJ

Jak wiadomo to Japonia ma przydomek kraju kwitnącej wiśni. Nie wiele ludzi wie, że również w Korei Południowej można podziwiać to zjawisko. Jeżeli nie lubicie zatłoczonych miejsc takich jak Japonia w takim wypadku powinniście przyjechać do Jinhae w Korei Południowej, które słynie z Festiwalu Kwitnących Wiśni.

41. JABŁKO NA PRZEPROSINY

Jeżeli zdarzy Ci się kogoś obrazić, bądź zrobić coś nieodpowiedniego w stosunku do drugiej osoby dobrym pomysłem na przeprosiny jest ofiarowanie tej osobie jabłka. Po koreańsku słowo jabłko i przepraszam posiadają tą samą cząstkę „sagwa” przez co brzmią podobnie.

42. KOREA POŁUDNIOWA TO NAJINTELIGENTNIEJSZY NARÓD ŚWIATA 

Jeśli wierzyć standardowym testom na inteligencję, najbystrzejsze umysły można spotkać wśród Azjatów. Korea zajmuje pierwsze miejsce pod względem inteligencji ze średnim IQ wynoszącym 106 punktów.

43. W KOREI POŁUDNIOWEJ NOWY ROK OBCHODZONY JEST DWA RAZY

Pierwszy raz jest obchodzony 1 stycznia, natomiast drugi raz to pierwszy dzień księżycowego nowego rok tzw. Seollal. Jest to święto ruchome, tak więc nie ma jednej ustalonej daty, ale zazwyczaj jest to koniec stycznia lub początek lutego. Seollal jest świętem typowo rodzinnym. Koreańczycy wyjeżdżają wtedy do swoich rodzinnych domów i spędzają czas z rodziną. Seollal trwa trzy dni, głównym dniem jest drugi dzień. ~Korea Południowa ciekawostki~

44. RÓŻNE KOLORY TAKSÓWEK

Taksówki w Korei są oznaczone kolorami w zależności od doświadczenia kierowcy oraz oferowanych usług. Szare, pomarańczowe lub białe taksówki to „najzwyklejsze” przy czym czarne to „limuzyny”. Oczywiście różnica jest również w cenie, tak więc jak nie chcesz zbyt dużo wydać na taksówkę to nie wsiadaj do tej w czarnym kolorze.

45. POMIDOR W KOREI POŁUDNIOWEJ UWAŻANY JEST ZA OWOC

Dla nas to trochę abstrakcyjne, gdyż dla przeciętnego Polaka zrobienie sałatki owocowej z pomidorami jest dziwne, natomiast dla Koreańczyków jest to zupełnie normalne.

46. TAEKWONDO POCHODZI Z KOREI POŁUDNIOWEJ

Jest to narodowy sport i tradycyjna sztuka walki Korei Południowej. Początkowo została stworzona do celów militarnych, następnie została zaadaptowana do użytku cywilnego, a obecnie jest jedną z pełnoprawnych dyscyplin olimpijskich. 

47. W KOREI POŁUDNIOWEJ NIE MA KALORYFERÓW

Zamiast nich w każdym mieszkaniu jest podgrzewanie podłogowe czyli tzw. „ondol”. Zyskało ono popularność na Półwyspie Koreańskim w IV wieku n.e. Słowo „ondol” wywodzi się z języka chińskiego i znaczy dosłownie „ciepłe tunele”.

48. ZMIANA OBUWIA WCHODZĄC DO MIESZKANIA 

Przed wejściem do domu zawsze należy zdjąć buty. W wielu domach są służące do tego przedsionki. Koreańczycy naprawdę sporo czasu poświęcają na dbanie o czystość podłóg. Stoły w domach są bardzo niskie a posiłki je się siedząc na podłodze. Do dziś wiele osób w Korei śpi na podłodze, więc jest to ważne, aby była ona czysta. Jednak nie tyczy się to tylko mieszkań, ale również niektórych restauracji w których jest zainstalowane ogrzewanie podłogowe.  ~Korea Południowa ciekawostki~

49. ELEKTRONICZNE ZAMKI DO MIESZKANIA 

W Korei tradycyjne klucze do mieszkania są mało popularne. Praktycznie wszędzie używa się elektrycznych zamków, gdzie po wprowadzeniu ustalonego wcześniej 4-cyfrowego kodu, bądź poprzez linie papilarne czy system sterowania domem poprzez telefon, możemy dostać się do mieszkania.

50. KOREA POŁUDNIOWA GRANICZY TYLKO Z JEDNYM PAŃSTWEM

Korea Południowa graniczy tylko z Koreą Północną. To powoduje, że nie ma innej możliwości dostania się do Korei Południowej jak drogą morską albo powietrzną.

51. MĘŻCZYŹNI Z WIOSEK MUSZĄ SZUKAĆ MIŁOŚCI PAZA GRANICAMI

Spowodowane jest to tym, iż mają oni niski status społeczny w oczach Koreanek, które chcę wyjść za męża o wysokim statusie społecznym, gdyż nie chcą one pracować na roli i mieszkać na wsi, to też często jest tak, że mężczyźni szukają żon z Wietnamu i innych krajów słabiej rozwiniętych gospodarczo. ~Korea Południowa ciekawostki~

52. WCZESNIEJ ISTNIAŁA TYLKO JEDNA KOREA

Dopiero po II wojnie światowej w 1948 roku Korea została podzielona na dwie Koree: Północną komunistyczną z wpływami z Rosji oraz Południową demokratyczną z wpływami Stanów Zjednoczonych.

53. W KOREI ZROBISZ ZAKUPY I ZJESZ POSIŁEK PÓŹNO W NOCY

Niektóre sklepy są otwarte 24 godziny na dobę, a inne otwarte do godziny 23:00. Restauracje zazwyczaj są zamykane dopiero o godzinie 4:00 i przez cały czas otwarcia pełne ludzi.

54. OWOCE W KOREI SĄ BARDZO DROGIE 

Dla przykładu jeden kilogram jabłek w Korei kosztuje około 25 zł a kilogram pomarańczy 21 zł.

55. BRAK NAPIWKÓW

W Korei nie ma zwyczaju dawania napiwków, tak więc znika całkowicie problem procentowego podliczania w zależności od danej usługi. Wyjątkiem są niektóre hotele, które po prostu doliczają 10% do rachunku za obsługę. Warto pamiętać o braku napiwków, ponieważ próba wręczenia napiwku może zostać uznana za obrazę. ~Korea Południowa ciekawostki~

56. KOREAŃCZYCY POSIADAJĄ NIEPRZYJEMNY NAWYK PLUCIA NA ULICACH I CHODNIKACH

Obecnie za plucie na ulicy można dostać mandat w wysokości 5 000 wonów czyli ok 17 zł. ~Korea Południowa ciekawostki~

57. NIEOBCHODZENIE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA 

W Korei nie obchodzi się wigilii tak jak np. w Polsce. Większość Koreańczyków w Święta pracuje. Ludzie spotykają się w gronie znajomych coś zjeść, a zakochani idą do kina lub romantyczny spacer. Dużo młodzieży spędza czas w kafejkach internetowych grając w gry sieciowe jak World of Warcraft czy League of Legends. Nie ma tam również wigilijnej kolacji czy tradycji obdarowywania się prezentami, jak u nas. ~Korea Południowa ciekawostki~

58. PICIE ALKOHOLU PRZY STARSZYCH ~KOREA POŁUDNIOWA CIEKAWOSTKI~

Podczas spożywania alkoholu z osobą starszą od siebie wypada odwrócić trochę głowę na znak szacunku dla nich. Również musimy pamiętać o tym, żeby nie odmówić wypicia kieliszka alkoholu jeżeli starsza osoba o to poprosi, gdyż nie zrobienie tego jest oznaką braku szacunku.

59. NAJSTARSZY SYN MUSI ZAOPIEKOWAĆ SIĘ RODZICAMI 

Najstarszy syn ma specjalne obowiązki względem całej rodziny, zaczynając od rodziców, potem od najstarszego do najmłodszego brata, potem synów, żony, a na końcu córek. Majątek rodzinny jest znacznie ważniejszy od indywidualnego. Tradycja w Korei Południowej wymusza na najstarszym synie wraz ze swoją partnerką po ślubie zaopiekowanie i zamieszkanie z rodzicami. Jest to oznaka dziecięcej pobożności lub poczucia oddania wobec rodziców.

60. METRO W KOREI JEST DRUGIM NAJDŁUŻSZYM NA ŚWIECIE

Seoul Metropolitan Subway działa nieprzerwanie od 1974 r. Aktualnie liczy 19 linii o długości 532 km (o 6 km dłuższe jest tylko metro w Szanghaju), obsługuje 401 stacji (dwadzieścia stacji więcej jest w Nowym Jorku). Metro przewozi rocznie 2,5 mld pasażerów (6,9 mln dziennie). Pasażerowie mogą liczyć tam na takie udogodnienia, jak bezprzewodowy internet we wszystkich pojazdach, drzwi z platformą na większości stacji oraz informacje o przyjeździe lub odjeździe pociągu, podane w czasie rzeczywistym.

61. KIM, LEE I PARK SĄ NAJPOPULARNIEJSZYMI KOREAŃSKIMI NAZWISKAMI 

Koreańskich nazwisk jest nie więcej niż 300. Do tego, mniej więcej połowa mieszkańców Korei nosi jedno z trzech nazwisk: Kim (김), Lee (이) lub Park (박), przy czym osób o tym pierwszym jest blisko 10 milionów czyli 20 % społeczeństwa.

62. NAJWIĘCEJ SAMOBÓJST NA ŚWIECIE

Ciągła presja wywierana na obywatela od najmłodszych lat sprawiła, że Korea zajmuje pierwszą pozycję na świecie pod względem liczby samobójstw. Z tego też powodu w koreańskich metrach wszędzie są ścianki odgradzające od torów, gdyż to właśnie tory były ulubionym miejscem samobójców. ~Korea Południowa ciekawostki~

63. DARMOWA WODA I PRZYSTAWKI BEZ OGRANICZEŃ

W każdej restauracji w Korei do zamówionego dania otrzymujemy darmową wodę, jak również masę przystawek, które za darmo są uzupełniane za każdym razem, gdy półmiski są puste.

64. W KOREI RZĄDZI RYŻ

Koreańczycy spożywają 85 kg ryżu rocznie na osobę. W Polsce spożywamy tylko 1 kg ryżu na osobę rocznie. Warto wspomnieć, że Koreańczycy jedzą również dwa razy więcej warzyw niż my Polacy. ~Korea Południowa ciekawostki~

65. UNIKAJ WBIJANIA PAŁECZEK W RYŻ

Jedząc w grupie Koreańczyków unikaj wbijania pałeczek w miskę z ryżem. W tradycji kultur azjatyckich (nie tylko w Korei), ludzie zazwyczaj wbijają kadzidła pionowo w miseczkę z piaskiem podczas pogrzebów. Robi się to ku czci przodków i ofiary w postaci żywności dla zmarłych. Wbijanie pałeczek w miskę z ryżem przypomina Koreańczykom o takim zwyczaju pogrzebowym. Uniknij tego typu zachowania chyba, że chcesz być ofiarą niewygodnych spojrzeń rodziny i przyjaciół. ~Korea Południowa ciekawostki~

66. NAJSTARSZA OSOBA ZACZYNA POSIŁEK

Jeśli nie jesteś wśród najbliższych koreańskich przyjaciół to nie powinieneś nawet podnieść pałeczek zanim najstarsza osoba przy stole nie zacznie jeść. Szacunek dla starszych zawsze odgrywał i odgrywa ważną rolę w tradycji koreańskiej. Jeśli natomiast skończyłeś swój posiłek szybciej niż pozostali, będziesz musiał poczekać, aż reszta współbiesiadników skończy jeść.

67. NOCOWANIE W KOREAŃSKIEJ ŁAŹNI

JJimjilbang to publiczne łaźnie, których nie brakuje w koreańskich miastach. Większość z nich jest otwarta 24 godziny na dobę. Chętnie udają się do nich całe rodziny, a pracownikom, którzy mieszkają poza miastem i z jakiegoś powodu nie chcą danego dnia tracić czasu na powrót do domu, zdarza się w nich nocować. Łaźnie to także miejsce spotkań towarzyskich. Popularną przekąską w Jjimjibang są jajka na twardo, gotowane w najgorętszej saunie. Cena za skorzystanie z łaźni i możliwość przebywania w niej przez 24 godziny w tym możliwość noclegu to koszt około 30 zł.

68. ŻONA NIE PRZYJMUJE NAZWISKA PO MĘŻU

W Korei nie istnieje pojęcie nazwiska panieńskiego czy „po mężu”. Inaczej niż w Europie, po ślubie żona nie przyjmuje nazwiska męża, nie są też stosowane nazwiska dwuczłonowe. Każde z małżonków zostaje przy swoim. Dziecko urodzone z takiego związku zazwyczaj nosi nazwisko ojca. ~Korea Południowa ciekawostki~

69. KOREAŃCZYCY ZACHOWUJĄ SIĘ „NIE KULTULARNIE” PRZY STOLE

Normalnym zachowaniem Koreańczyków przy stole jest mlaskanie, ciamkanie itp. W ten sposób okazują oni szacunek gospodarzowi. Jeżeli je się cicho, tak jak to mamy w zwyczaju w Polsce to oznacza, że dane danie nam nie smakuje. Dla dobrze wychowanego Koreańczyka taka sytuacja jest wręcz nie dopuszczalna. Tak więc, czym głośniej przy jedzeniu, tym lepiej.

70. O CO CHODZI Z PAPRYCZKAMI PRZY DRZWIACH ?

Według starych koreańskich wierzeń przez pierwsze trzy tygodnie po narodzeniu dziecka, w drzwiach domu musi wisieć słomiana linia z ostrymi papryczkami oraz igłami sosnowymi. Robi się to, aby odstraszyć złe duchy i ostrzec ludzi by nie wchodzili do środka, gdyż mogliby zakłócić spokój niemowlęcia.

~Korea Południowa ciekawostki

Ten post ma 6 komentarzy

  1. Wow, dziękuję za ten artykuł, rzeczywiście jest to najlepiej opisany zbiór informacji jaki znalazłam o tym przepięknym kraju jakim jest Korea Południowa 😀 Pozdrawiam

  2. Właśnie takiego artykułu szukałem, sporo pracy w niego włożyłeś. Ocenione na 5 gwiazdek 😀 Pozdrawiam

    1. Dziękuje Adamie 😀 Starałem się jak mogłem 😀 Również pozdrawiam 😀

  3. Ile czasu spędził Pan w Korei Południowej ? 😀

Dodaj komentarz

Zamknij menu
×
×

Koszyk

Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.