...

Jak wygląda podróż samolotem w czasie koronawirusa?

Turcja wznowiła loty krajowe od 1 czerwca, tak więc długo się nie zastanawiając kupiłem bilet ze Stambułu do Antalyi.


Na lotnisko udałem się wcześniej, gdyż myślałem, że będą problemy z odprawą. Kazało się jednak, że wszystko poszło sprawnie i szybko.


Jeżeli chodzi o Turcję to, aby zakupić bilet lotniczy potrzeba wyrobić sobie kod HES (kod służy do zapobiegania i spowolnienia rozprzestrzeniania się wirusa Covid-19. Dostarcza informacji o osobach, którzy zostali narażeni na wirusa lub którzy mieli kontakt z pacjentami z Covid-19). Bez niego nie można podróżować po kraju. Otrzymuje się go natychmiast po zarejestrowaniu wysyłając SMS ze swoim numerem Ikamet, bądź też numerem paszportu. Można to również zrobić poprzez aplikację Hayat Evet Sigar.


Aby dostać się na teren lotniska koniecznie trzeba mieć założoną maskę. Przed wejściem sprawdzane jest również posiadanie biletu lotniczego, kodu HES jak i sprawdzana jest temperatura. Bez tego nie zostaniemy wpuszczeni.


Na terenie lotniska wszystko odbywa się tak jak wcześniej trzeba tylko pamiętać, aby zachować dystans społeczny (w kolejce do odprawy naklejone są specjalne naklejki na podłodze, które to ułatwiają). Przed wylotem spotkałem się z informacją, że na pokład samolotu nie może wnieść bagażu podręcznego i że jedynymi dozwolonymi przedmiotami w kabinie będą laptop, torebka, teczka lub akcesoria dla dzieci a wszystkie pozostałe przedmioty muszą znaleźć się w bagażu rejestrowanym. Ja natomiast nie miałem żadnych problemów z bagażem podręcznym, czyli plecakiem o wadze około 8 kg, który bez problemów wniosłem na pokład.


Sklepy i kawiarnie są otwarte tak jak wcześniej. Co kilka metrów znajdują się dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk.

Jak wygląda podroż samolotem w czasie koronawirusa?


Jeżeli chodzi o wejście do samolotu to pierwsze wpuszczane są osoby, które są przydzielone do ostatnich rzędów. W kolejce, również trzeba zachować dystans społeczny.


Przed wejściem na pokład otrzymuje się maskę jak również chusteczki do dezynfekcji. 


Przed wylotem myślałem, że w samolocie, będzie zachowany dystans społeczny (wolne siedzenie w środku), jednak się myliłem. Cały samolot był zapełniony, ludzie siedzieli obok siebie dotykając się ramionami. I tak się zastanawiam się po co był zachowywany dystans społeczny na lotnisku…

Jak wygląda podroż samolotem w czasie koronawirusa?

Gdy się już wyląduję to nie można wstawać ze swoim miejsc. Osoby wypuszczane są po kilka rzędów, tak więc trzeba czekać spokojnie w fotelu na swoją kolej.


Jeżeli masz jakieś pytania odnośnie podróżowania to śmiało pytaj z chęcią pomogę 😀 Zapraszam również na Instagram @polish.nomad 😀

Ten post ma 4 komentarzy

  1. Co to jest ikamet? proszę o kontakt chciałabym zrobic HES, ale poddałam sie nie potrafię. Lece do VAN potem z MUS do Istambułu wolałabym miec ten HES. Bilety kupiłam wcześniej. Ile dni przed podróżą można zrobić HES.

    1. Hej 😉 Ikamet to dokument, dzieki któremu można zostać na dłużej w Turcji. Jeżeli wybierasz się do Turcji tylko na kilka dni to otrzymasz kod HES również, dzięki numerowi Twojego paszportu. Ja robiłem to przez aplikację Hayat Evet Sigar w której musisz wprowadzic swój numer Ikamet lub paszport i od razu otrzymasz swój numer HES, który musisz wprowadzic kupując bilet lotniczy lub też wprowadzić go już po jego zakupie. Numer HES pokazujesz przed wejściem na lotnisko. Musisz go posiadać, jeżeli będziesz podróżować po Turcji. Gdy przylatujesz z innego kraju to nie musisz go wyrabiać 😉 Życzę miłego pobytu w Turcji 😉 Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania to z chęcią pomogę 😉

  2. You have brought up a very superb points , thanks for the post. Ethelyn Hugibert Marshall

Dodaj komentarz

Zamknij menu
×
×

Koszyk

Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.