Ciekawostki o Wietnamie cz. II

Ciekawostki o Wietnamie cz. II

21. PHO JEST NARODOWYM DANIEM

Pho to zasadniczo zupa z makaronem i znajdziesz ją wszędzie w całym kraju. Prawie każda wietnamska restauracja serwuje to tradycyjne danie, niezależnie od tego, czy jest to sprzedawca uliczny, czy restauracja z elegancką kuchnią.

22. PŁACA MINIMALNA

Płaca minimalna w zależności od regionu waha się od 2 150 000 dong (około 373 zł) do 3 100 000 dong (około 538 zł) miesięcznie (dane z 2015 roku).

23. WINO Z WĘŻA BĄDŹ SKORPIONA

Słyszałeś kiedyś o wężowym winie czy wężowym likierze ? W Azji Południowo-Wschodniej nie jest niczym niezwykłym i choć na pewno brzmi trochę przerażająco to uważa się, że wypicie takiego trunku zwiększa witalność, życie i inne korzyści zdrowotne.

24. TURYSTYKA ROZWIJA SIĘ KAŻDEGO ROKU

Wietnam jest w cieniu Tajlandii od wielu lat i wreszcie coraz więcej ludzi odkrywa wietnamskie piękno i urok. I bardzo dobrze bo ma on wiele pięknych miejsc, ciekawe dziedzictwo, architekturę, kulturę, rajskie plaże i wiele innych.

25. WIETNAMSKA GOSPODARKA JEST JEDNĄ Z NAJSZYBCIEJ ROZWIJAJĄCYCH SIĘ W AZJI

Coraz więcej Wietnamczyków staje się rodzinami średniej i wyższej klasy i obecnie uważa się Wietnam za kraj rozwijający się. Niektóre regiony i obszary są nadal bardzo biedne, ale z roku na rok jest coraz lepiej.

26. TEATR WODNY LALEK

Wodne przedstawienia kukiełkowe są bardzo popularne wśród turystów, zwłaszcza w Hanoi i Ho Chi Minh City. Jednak sztuka lalkarstwa wodnego jest starożytna i trwa tutaj od dawna. To część wietnamskiej kultury i dziedzictwa i to coś, czego nie powinno się przeoczyć!

27. RYŻ JEST BARDZO POPULARNY

Podobnie jak w wielu innych krajach Azji, ryż jest bardzo powszechny. Większość z wietnamskich potraw je się z ryżem i jest zdecydowanie podstawowym produktem w tym kraju. Ryż jest uprawiany w wielu miejscach w całym kraju ( najpopularniejsze to Sa pa ) i jest największym produktem eksportowym Wietnamu.

28. FLAGA WIETNAMU

Flaga wietnamska została zaprojektowana w 1940 roku i była używana w powstaniu przeciwko Francuzom. Gwiazda pośrodku symbolizuje pięć głównych klas społeczeństwa, którymi są intelektualiści, rolnicy, robotnicy, biznesmeni i personel wojskowy.

29. WIETNAMCZYCY NADAL JEDZĄ PSY I KOTY

Wietnamczycy twierdzą, że najlepsze mięso pochodzi od młodego psa. Im starszy jest pies, tym bardziej twarde i chrupiące jest jego mięso. Twierdzą również, że każda rasa psa smakuje inaczej. Warto wiedzieć, że Wietnamczycy kupują bezpańskie psy z innych krajów azjatyckich (takich jak np. Tajlandia) tylko po to, by je zjeść. Ale nie wszyscy Wietnamczycy jedzą psy, pasjonatów tego pokarmu z roku na rok jest ich coraz mniej.

30. DYSTANS POMIĘDZY PÓŁNOCĄ A POŁUDNIEM KRAJU TO AŻ 1500 KM

Pomimo, iż Wietnam jest mniejszy od Polski to dystans pomiędzy północą a południem jest naprawdę duży.

31. ŻÓŁW TO SZCZĘŚLIWY SYMBOL W WIETNAMIE

Wietnamczycy wierzą, że żółwie przynoszą szczęście i zdrowie. Podziwiają długowieczność żółwi i wierzą, że trzymanie skorup żółwi w domu przedłuży ich życie. W kulturze wietnamskiej są cztery święte zwierzęta. Żółw jest jednym z nich. Pozostałe to smoki, feniks i jednorożce. Tak więc żółw jest w rzeczywistości jedynym prawdziwym zwierzęciem całego wietnamskiego kultu. Istnieje mit o Żółwiowym Bogu, który pomógł królowi An Duong Vuong zbudować cytadelę Co Loa na obrzeżach stolicy Wietnamu-Hanoi. Słynne jezioro Hoan Kiem w Hanoi wiąże się z mitem o królu Le Loi. Uważa się, że oddał miecz Bogu Żółwia po pokonaniu jego wrogów. Wietnamczycy wierzą, że stary żółw wciąż żyje w jeziorze Hoan Kiem.

32. NIEPODLEGŁOŚĆ OD FRANCJI

Wietnam był kolonią francuską od roku 1843, a odzyskał on niepodległość 21 lipca 1954. Do wybuchu II wojny światowej Francja utrzymywała swe kolonie azjatyckie siłą, nie wyrzekając się przemocy i terroru.

33. OBIADOWA DRZEMKA

Większość Wietnamczyków ucina sobie drzemkę po obiedzie. W południe w miastach jest cicho i spokojnie, nie ma korków.

34. NAJWIĘCEJ PIJE SIĘ PIWA

Najwięcej pije się piwa – 97%, następnie spirytus – 2%, oraz wina – 1%.

35. W WIETNAMIE MOŻNA ZOBACZYĆ DZIKIE ZWIERZĘTA

W kraju tym występuje dużo dzikich zwierząt co przyciąga wielu turystów z całego świata. Spotkać można między innymi słonie, bawoły, tygrysy, małpy, nosorożce, węże, żółwie.

36. WCZESNA EMERYTURA

Kobiety na emeryturę mogą iść w wieku 55 lat, a mężczyźni w wieku 60 lat. 

37. ANALFABETYZM

W kraju tym jest 5,5% osób powyżej 15 roku życia, które nie potrafią czytać, ani pisać (około 5 043 500 osób).

Dodaj komentarz

Zamknij menu