Ciekawostki o Wietnamie cz. I

Ciekawostki o Wietnamie cz. I

INFORMACJE PODSTAWOWE

Stolica: Hanoi

Język: wietnamski

Ludność: 93 643 000

Powierzchnia: 331 212 km2

1. DRUGI NAJWIĘKSZY EKSPORTER KAWY NA ŚWIECIE

Wietnamczycy poznali kawę dopiero w XIX wieku, a mimo to obecnie Wietnam jest drugim co do wielkości eksporterem kawy na świecie, zaraz po Brazylii. Jedynie ryż jest częściej wysyłanym towarem eksportowym.

2. NA DROGACH RZĄDZĄ SKUTERY

Samochody są obłożone wysokimi opłatami wynoszącymi często ponad 100 %, to też koszt jego zakupu jest bardzo kosztowny i nie każdy może pozwolić sobie na jego zakup. Powodem jest również to, że w wietnamskich miastach panuje taki ruch, że najefektywniej poruszać się tam motocyklami i skuterami. Statystycznie, każda rodzina w Wietnamie posiada dwa takie pojazdy. Skutery to zdecydowanie najpopularniejszy środek transportu w Wietnamie. Według Ministerstwa Transportu w kraju, którego populacja wynosi 92 miliony ludzi, zarejestrowanych jest 45 milionów jednośladów. Co ciekawe, w położonym na południu Wietnamu Sajgonie liczba zarejestrowanych skuterów wynosi 7,4 miliona, zaś liczba mieszkańców – 8,6 miliona.

3. WIETNAMCZYCY TO BARDZO MILI LUDZIE

Wietnamczycy są bardzo przyjaznym narodem, są gościnni zwłaszcza dla turystów spoza Azji. Podczas wycieczki, zwłaszcza będąc w mniejszych miejscowościach, możesz zostać zaproszony do domu na posiłek, czy też na kieliszek wódki kukurydzianej.

4. NA DRODZE PANUJE PRAWO DŻUNGLI

Nikt w Wietnamie nie przestrzega zasad ruchu drogowego, każdy próbuje wymusić tutaj pierwszeństwo. Widok trzech, czterech, czy nawet pięciu osób na skuterze nie robi tutaj wrażenia. Chodniki naturalnie są używane jako przedłużenie ulicy. Przejścia są wyznaczone, ale w praktyce, każdy przechodzi tam gdzie mu się podoba, skutery się nie zatrzymują, tylko wymijają pieszych.

5. WIETNAMSKI NOWY ROK OBCHODZONY JEST W INNYM CZASIE KAŻDEGO ROKU

Wietnamski Nowy Rok to największe święto w Wietnamie i nazywa się TET (Tết Nguyên Đán). Jest obchodzony w tym samym czasie, co Chiński Nowy Rok, zawsze w styczniu lub lutym. Nowy Rok świętuje się jedząc wieczorną ucztę, w której skład wchodzi między innymi cały gotowany kurczak wraz z głową. Po północy ludzie palą fałszywe pieniądze, aby wysłać je swoim przodkom i zmarłym krewnym na wypadek, gdyby potrzebowali ich w życiu pozagrobowym.

6. W WIETNAMIE ZNAJDUJE SIĘ NAJWIĘKSZA JASKINIA NA ŚWIECIE

Największa jaskinia na świecie znajduje się właśnie w Wietnamie. Hang Son Doong, bo tak się nazywa, ma 9 kilometrów długości, 200 m wysokości i 150 m szerokości, a jej wnętrze mogłoby pomieścić kilka wieżowców. Odkryto ją w 1991 roku.

7. NGUYEN JAKO NAJPOPULARNIEJSZE IMIĘ

Nguyen to zarówno imię jak i nazwisko, które ma aż 70% Wietnamczyków. Do rozpowszechnienia się go przyczyniło się wiele wydarzeń historycznych. Jedno z nich miało miejsce w 1232 roku, gdy doszło do obalenia dynastii Lý przez dynastię Trần. Książę Trần Thủ Độ zmusił wówczas potomków Lý do zmiany miana rodowego na Nguyen. Obecnie Wietnamczycy raczej nie zwracają się do siebie po nazwisku. Byłoby to trochę bez sensu. Większość osób ma natomiast dwa imiona i na co dzień używa obu.

8. HO CHI MINH BYŁ I NADAL JEST NARODOWYM BOHATEREM

Znany również jako „Wielki wujek Ho”, Ho Chi Minh jest ojcem założycielem współczesnego Wietnamu. Jest symbolem wyzwolenia po wojnie. Jego szczątki są zmumifikowane i strzeżone w Mauzoleum Ho Chi Minha w Hanoi. Został nawet uznany przez ONZ za Bohatera Wyzwolenia Narodowego i Wielkiego Człowieka Kultury.

9. JĘZYK WIETNAMSKI JEST TRUDNY

Język wietnamski jest językiem jednosylabowym. Najdłuższe słowo – nghiêng – ma 7 liter i oznacza “skłonny”. Wiele słów brzmi bardzo podobnie i różni się wyłącznie tonem (w wietnamskim występuje ich 6). Dla przykładu, wyraz „ma” może mieć, aż sześć znaczeń ( duch, mama, ale, grobowiec, koń, sadzonka ryżu ) w zależności od tego, czy wymówimy go z tonacją rosnącą, opadającą, łamaną itd.. Bez opanowania poprawnej wymowy nietrudno więc pomylić mamę z koniem lub grobowce. Wietnamczycy bardzo doceniają to, że obcokrajowcy uczą się ich języka.

10. NIE MA MINIMALNEGO LIMITU WIEKU OD KIEDY MOŻNA SPOŻYWAĆ ALKOHOL

Wietnam jest jednym z niewielu krajów na świecie w którym nie ma ustalonego minimalnego wieku umożliwiającego zakup i spożywanie alkoholu. Nie zobaczymy tu więc tabliczek z napisem „Młodzieży do lat 18 alkoholu nie sprzedajemy” tak więc nawet dzieci mogą legalnie kupić alkohol.

11. WCZEŚNIEJ BYŁO DWA WIETNAMY

Przez wiele lat Wietnam podzielony był na dwa osobne państwa – komunistyczny Wietnam Północny ze stolicą w Hanoi oraz demokratyczny Wietnam Południowy ze stolicą w Sajgonie. Gdy południe rozwijało się w zaskakująco szybkim tempie, czas na północy jakby się zatrzymał. W 1976 roku obie części kraju zostały połączone w Socjalistyczną Republikę Wietnamu. Wciąż jednak widać duże różnice pomiędzy przypominającym europejskie miasta Ho Chi Minh City a typowo azjatyckim Hanoi. W stolicy znajdują się najważniejsze placówki rządowe, ale to w Sajgonie swoje siedziby mają największe firmy. W Hanoi uwagę przykuwają historyczne budowle – piękne, lecz wymagające renowacji, zaś w HCMC nowoczesne drapacze chmur. Mimo, że to ten sam kraj to różnic pomiędzy północą a południem jest cała masa – od pogody, przez jedzenie, język, aż po mentalność ludzi.

12. DŁUGIE PAZNOKCIE U MĘŻCZYZN

Długie paznokcie nie są zarezerwowane wyłącznie dla kobiet. Mężczyźni często decydują się na zapuszczenie jednego paznokcia (najczęściej u małego palca) lub też zdarza się, że zapuszczają wszystkie. W ten sposób chcą pokazać swój status społeczny i podkreślić to, że nie pracują fizycznie np. w polu. O ile sam fakt posiadania długich paznokci nie jest czymś szokującym, to ich praktyczne zastosowanie może wzbudzać obrzydzenie. Dłubanie w nosie, uchu czy zębach nie jest tu rzadkim widokiem w miejscach publicznych.

12. PALIĆ MOŻNA WSZĘDZIE

Według statystyk ponad połowa mężczyzn w Wietnamie pali papierosy. Paczka papierosów kosztuje w Wietnamie ok. 3 zł. Palenie dozwolone jest praktycznie wszędzie. Restauracje, kawiarnie, hotele czy taksówki – od dymu tytoniowego nie ma tu ucieczki. Dużą popularnością cieszy się Thuoc Lao, czyli tradycyjna fajka wodna. Bardzo wysokie stężenie nikotyny w liściach palonej rośliny (Nicotiana rustica) czyni ją o wiele groźniejszą dla zdrowia niż tradycyjne papierosy.

13. POKAZ PIWNYCH BRZUCHÓW

Ciekawym zwyczajem jest podciąganie koszulek przez mężczyzn. Ma to najczęściej miejsce po zjedzeniu obiadu i wypiciu kilku litrów piwa. Z drugiej strony, latem temperatury odczuwalne sięgają prawie 50 stopni Celsjusza, więc nie ma co się dziwić, że ludzie paradują po ulicach z gołymi klatami.

14. WIETNAMCZYCY PODOBNIE JAK KOREAŃCZYCY ZACHOWUJĄ SIĘ NIE KULTURALNIE PRZY JEDZENIU

Pisałem już o takich zachowaniach jak mlaskanie czy siorpanie we wcześniejszym poście, jednak nie mogło zabraknąć ich w tym zestawieniu. Wydawanie wszelkiego rodzaju odgłosów podczas jedzenia jest sposobem na pokazanie, że posiłek nam smakuje. Dodatkowo, nie jest w złym tonie podnoszenie głosu, a wręcz krzyczenie do siebie. Nawet jeśli tematem rozmowy jest pogoda, to każdy jest tak zaangażowany w wymianę zdań, że nieraz zwykła konwersacja brzmi jak kłótnia.

15. THE ÁO DÀI

ÁO DÀI to tradycyjny strój wietnamski. Można zobaczyć lokalne kobiety noszące go na specjalne okazje, takie jak wesela lub uroczystości. Ao Dai było noszone przez obie płcie, ale obecnie to głównie kobiety noszące Ao Dai.

16. WIETNAMCZYCY NIE LUBIĄ BYĆ OPALENI

Inaczej jak na zachodzie, azjaci nie lubią mieć opalonej skóry. Jeżeli powiesz Wietnamczykowi, że ma jasną karnację to uzna to za komplement.

17. LICZBA 4 JEST PECHOWA

We wschodniej Azji liczba „4” uważana jest za pechową, ponieważ słowa „cztery” i „śmierć” mają bardzo podobną wymowę w językach chińskim, wietnamskim, koreańskim i japońskim. W niektórych budynkach pomijane są piętra czwarte, a przy numeracji domów omija się numery zawierające czwórkę. To trochę jak w przypadku pechowej liczby „13” w amerykańskiej popkulturze.

18. W WIETNAMIE KAŻDY JEST MILIONEREM

Średnia pensja wynosi 4 500 000 dongów co w przeliczeniu na polską walutę wynosi 800 zł.

19. WIETNAM TO KRAJ KOMUNISTYCZNY

Na ulicach możemy spotkać czerwone flagi, bilbordy, transparenty ze złotym młotem i sierpem i hasłami chwalącymi partię komunistyczną. Nie można tam oficjalnie powiedzieć złego słowa na partię. Natomiast nie jest to, aż tak radykalny komunistycznie kraj jak np. Chiny. Wszyscy mogą podróżować za granicę, wiadomości ze świata są dostępne i kablówka ma kilkadziesiąt kanałów.

20. WIETNAM JEST KOJARZONY GŁÓWNIE Z WOJNĄ

Gdy my kojarzymy Wietnam głównie z wojną to sami Wietnamczycy nie rozpamiętują jej. Mimo, iż walczyli oni z Amerykanami i w czasie wojny zginęło około 2 milionów cywilów i 1,3 miliona żołnierzy, to nie czują oni do nich wrogości a wręcz przeciwnie, traktuje się ich z sympatią. To głównie, dzięki wietnamskiemu przywódcy, Ho Chi Minhowi, który powiedział, że nie powinni winić obywateli amerykańskich za wojnę, ponieważ to liderzy są odpowiedzialni za wszystkie te zgony.

Dodaj komentarz

Zamknij menu