Ciekawostki o Korei Południowej cz. III

Ciekawostki o Korei Południowej cz. III

51. MĘŻCZYŹNI Z WIOSEK MUSZĄ SZUKAĆ MIŁOŚCI PAZA GRANICAMI

Spowodowane jest to tym, iż mają oni niski status społeczny w oczach Koreanek, które chcę wyjść za męża o wysokim statusie społecznym, gdyż nie chcą one pracować na roli i mieszkać na wsi, to też często jest tak, że mężczyźni szukają żon z Wietnamu i innych krajów słabiej rozwiniętych gospodarczo.

52. WCZESNIEJ ISTNIAŁA TYLKO JEDNA KOREA

Dopiero po II wojnie światowej w 1948 roku Korea została podzielona na dwie Koree: Północną komunistyczną z wpływami z Rosji oraz Południową demokratyczną z wpływami Stanów Zjednoczonych.

53. W KOREI ZROBISZ ZAKUPY I ZJESZ POSIŁEK PÓŹNO W NOCY

Niektóre sklepy są otwarte 24 godziny na dobę, a inne otwarte do godziny 23:00. Restauracje zazwyczaj są zamykane dopiero o godzinie 4:00 i przez cały czas otwarcia pełne ludzi.

54. OWOCE W KOREI SĄ BARDZO DROGIE 

Dla przykładu jeden kilogram jabłek w Korei kosztuje około 25 zł a kilogram pomarańczy 21 zł.

55. BRAK NAPIWKÓW

W Korei nie ma zwyczaju dawania napiwków, tak więc znika całkowicie problem procentowego podliczania w zależności od danej usługi. Wyjątkiem są niektóre hotele, które po prostu doliczają 10% do rachunku za obsługę. Warto pamiętać o braku napiwków, ponieważ próba wręczenia napiwku może zostać uznana za obrazę.

56. KOREAŃCZYCY POSIADAJĄ NIEPRZYJEMNY NAWYK PLUCIA NA ULICACH I CHODNIKACH

Obecnie za plucie na ulicy można dostać mandat w wysokości 5 000 wonów czyli ok 17 zł.

57. NIEOBCHODZENIE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA 

W Korei nie obchodzi się wigilii tak jak np. w Polsce. Większość Koreańczyków w Święta pracuje. Ludzie spotykają się w gronie znajomych coś zjeść, a zakochani idą do kina lub romantyczny spacer. Dużo młodzieży spędza czas w kafejkach internetowych grając w gry sieciowe jak World of Warcraft czy League of Legends. Nie ma tam również wigilijnej kolacji czy tradycji obdarowywania się prezentami, jak u nas.

58. PICIE ALKOHOLU PRZY STARSZYCH 

Podczas spożywania alkoholu z osobą starszą od siebie wypada odwrócić trochę głowę na znak szacunku dla nich. Również musimy pamiętać o tym, żeby nie odmówić wypicia kieliszka alkoholu jeżeli starsza osoba o to poprosi, gdyż nie zrobienie tego jest oznaką braku szacunku.

59. NAJSTARSZY SYN MUSI ZAOPIEKOWAĆ SIĘ RODZICAMI 

Najstarszy syn ma specjalne obowiązki względem całej rodziny, zaczynając od rodziców, potem od najstarszego do najmłodszego brata, potem synów, żony, a na końcu córek. Majątek rodzinny jest znacznie ważniejszy od indywidualnego. Tradycja w Korei Południowej wymusza na najstarszym synie wraz ze swoją partnerką po ślubie zaopiekowanie i zamieszkanie z rodzicami. Jest to oznaka dziecięcej pobożności lub poczucia oddania wobec rodziców.

60. METRO W KOREI JEST DRUGIM NAJDŁUŻSZYM NA ŚWIECIE

Seoul Metropolitan Subway działa nieprzerwanie od 1974 r. Aktualnie liczy 19 linii o długości 532 km (o 6 km dłuższe jest tylko metro w Szanghaju), obsługuje 401 stacji (dwadzieścia stacji więcej jest w Nowym Jorku). Metro przewozi rocznie 2,5 mld pasażerów (6,9 mln dziennie). Pasażerowie mogą liczyć tam na takie udogodnienia, jak bezprzewodowy internet we wszystkich pojazdach, drzwi z platformą na większości stacji oraz informacje o przyjeździe lub odjeździe pociągu, podane w czasie rzeczywistym.

61. KIM, LEE I PARK SĄ NAJPOPULARNIEJSZYMI KOREAŃSKIMI NAZWISKAMI 

Koreańskich nazwisk jest nie więcej niż 300. Do tego, mniej więcej połowa mieszkańców Korei nosi jedno z trzech nazwisk: Kim (김), Lee (이) lub Park (박), przy czym osób o tym pierwszym jest blisko 10 milionów czyli 20 % społeczeństwa.

62. NAJWIĘCEJ SAMOBÓJST NA ŚWIECIE

Ciągła presja wywierana na obywatela od najmłodszych lat sprawiła, że Korea zajmuje pierwszą pozycję na świecie pod względem liczby samobójstw. Z tego też powodu w koreańskich metrach wszędzie są ścianki odgradzające od torów, gdyż to właśnie tory były ulubionym miejscem samobójców.

63. DARMOWA WODA I PRZYSTAWKI BEZ OGRANICZEŃ

W każdej restauracji w Korei do zamówionego dania otrzymujemy darmową wodę, jak również masę przystawek, które za darmo są uzupełniane za każdym razem, gdy półmiski są puste.

64. W KOREI RZĄDZI RYŻ

Koreańczycy spożywają 85 kg ryżu rocznie na osobę. W Polsce spożywamy tylko 1 kg ryżu na osobę rocznie. Warto wspomnieć, że Koreańczycy jedzą również dwa razy więcej warzyw niż my Polacy.

65. UNIKAJ WBIJANIA PAŁECZEK W RYŻ

Jedząc w grupie Koreańczyków unikaj wbijania pałeczek w miskę z ryżem. W tradycji kultur azjatyckich (nie tylko w Korei), ludzie zazwyczaj wbijają kadzidła pionowo w miseczkę z piaskiem podczas pogrzebów. Robi się to ku czci przodków i ofiary w postaci żywności dla zmarłych. Wbijanie pałeczek w miskę z ryżem przypomina Koreańczykom o takim zwyczaju pogrzebowym. Uniknij tego typu zachowania chyba, że chcesz być ofiarą niewygodnych spojrzeń rodziny i przyjaciół.

66. NAJSTARSZA OSOBA ZACZYNA POSIŁEK

Jeśli nie jesteś wśród najbliższych koreańskich przyjaciół to nie powinieneś nawet podnieść pałeczek zanim najstarsza osoba przy stole nie zacznie jeść. Szacunek dla starszych zawsze odgrywał i odgrywa ważną rolę w tradycji koreańskiej. Jeśli natomiast skończyłeś swój posiłek szybciej niż pozostali, będziesz musiał poczekać, aż reszta współbiesiadników skończy jeść.

67. NOCOWANIE W KOREAŃSKIEJ ŁAŹNI

JJimjilbang to publiczne łaźnie, których nie brakuje w koreańskich miastach. Większość z nich jest otwarta 24 godziny na dobę. Chętnie udają się do nich całe rodziny, a pracownikom, którzy mieszkają poza miastem i z jakiegoś powodu nie chcą danego dnia tracić czasu na powrót do domu, zdarza się w nich nocować. Łaźnie to także miejsce spotkań towarzyskich. Popularną przekąską w Jjimjibang są jajka na twardo, gotowane w najgorętszej saunie. Cena za skorzystanie z łaźni i możliwość przebywania w niej przez 24 godziny w tym możliwość noclegu to koszt około 30 zł.

68. ŻONA NIE PRZYJMUJE NAZWISKA PO MĘŻU

W Korei nie istnieje pojęcie nazwiska panieńskiego czy „po mężu”. Inaczej niż w Europie, po ślubie żona nie przyjmuje nazwiska męża, nie są też stosowane nazwiska dwuczłonowe. Każde z małżonków zostaje przy swoim. Dziecko urodzone z takiego związku zazwyczaj nosi nazwisko ojca.

69. KOREAŃCZYCY ZACHOWUJĄ SIĘ „NIE KULTULARNIE” PRZY STOLE

Normalnym zachowaniem Koreańczyków przy stole jest mlaskanie, ciamkanie itp. W ten sposób okazują oni szacunek gospodarzowi. Jeżeli je się cicho, tak jak to mamy w zwyczaju w Polsce to oznacza, że dane danie nam nie smakuje. Dla dobrze wychowanego Koreańczyka taka sytuacja jest wręcz nie dopuszczalna. Tak więc, czym głośniej przy jedzeniu, tym lepiej.

70. O CO CHODZI Z PAPRYCZKAMI PRZY DRZWIACH ?

Według starych koreańskich wierzeń przez pierwsze trzy tygodnie po narodzeniu dziecka, w drzwiach domu musi wisieć słomiana linia z ostrymi papryczkami oraz igłami sosnowymi. Robi się to, aby odstraszyć złe duchy i ostrzec ludzi by nie wchodzili do środka, gdyż mogliby zakłócić spokój niemowlęcia.

Dodaj komentarz

Zamknij menu