Ciekawostki o Korei Południowej cz. II

Ciekawostki o Korei Południowej cz. II

26. ODTWARZANIE POPEŁNIONEJ ZBRODNI

Obywatele podejrzani o popełnienie przestępstwa, takiego jak gwałt lub morderstwo, są kierowani przez policję w kajdankach na miejsce popełnienia przestępstwa i zmusza się ich do jego publicznego odtworzenia całej zbrodni. W celu większego upokorzenia, media proszone są również o fotografowanie i publikowanie szczegółów zbrodni.

27. KOREA POŁUDNIOWA MA NAJLEPSZY SYSTEM EDUKACJI NA ŚWIECIE

Dziś Koreańczycy mogą się poszczycić najniższym w świecie odsetkiem analfabetyzmu. Wielu ekspertów podkreśla, że swój sukces gospodarczy Korea zawdzięcza doskonale wykształconej sile roboczej. Nauczanie jest jednym z najbardziej prestiżowych i najlepiej płatnych zawodów w kraju. Średnio, nauczyciele zarabiają 8000 zł miesięcznie, a nauczyciele w szkołach prywatnych i na uniwersytetach zarabiają jeszcze więcej. Dzieci w szkołach często uczą się od godziny 8 rano a do domu wracają dopiero po godzinie 22 wieczorem.

28. SPOŻYWANIE ALKOHOLU W MIEJSCACH PUBLICZNYCH JEST LEGALNE

W Korei Południowej publiczne picie alkoholu jest całkowicie legalne. Ludzie mogą nosić otwarte butelki swojego ulubionego napoju alkoholowego czy pić drinka.

29. SEUL TO TRZECIE CO DO WIELKOŚCI MIASTO ŚWIATA

Pomimo niewielkich rozmiarów Korea Południowa jest domem trzeciego co do wielkości miasta na świecie, Seulu. Stolica jest domem dla ponad 25 milionów ludzi czyli dla prawie połowy ludności. Jest ona również jedną z najbogatszych metropolii na świecie.

30. KOREA JEST 11 POTĘGĄ ŚWIATOWA

Jest to jedna z największych gospodarek na świecie. W tym stosunkowo małym kraju od 2009 roku gospodarka stale rośnie i ma obecnie 11 największy PKB na świecie (1,5 bln USD). Warto tutaj wspomnieć, że jeszcze w 1960 była ona jednym z najbiedniejszych krajów na świecie a Polskę wyprzedziła dopiero w 1985 roku pod względem PKB na głowę mieszkańca. Polski PKB obecnie wynosi 0,6 bln USD i znajdujemy się na 22 miejscu rankingu.

31. NAJWIĘKSZY EKSPORTER W AZJI

Korea Południowa, po Chinach i Japonii, jest trzecim co do wielkości eksporterem w Azji, a jednocześnie siódmym co do wielkości eksporterem na świecie, a jej głównymi produktami są układy scalone (w tym komputery, telefony i inne urządzenia elektroniczne) oraz samochody.

32. TO KOREA PŁD. MA NAJPOPULARNIEJSZĄ TRASĘ LOTNICZĄ NA ŚWIECIE

Od wielu lat najpopularniejsza trasa lotnicza świata to trasa pomiędzy Seul-Gimpo a wyspą Czedżu. Każdego miesiąca pokonuje ją 1,3 mln pasażerów, czyli ponad 15,5 mln w ciągu roku.

33. W KOREI PŁD. JEST ZAWÓD WYKONYWANY TYLKO TUTAJ

Chodzi tutaj o nurkowanie na głębokość 20–30 m bez butli z powietrzem, jedynie w płetwach, goglach i rękawicach, w celu zdobycia owoców morza. Nie byłoby w tym nic dziwnego, ale zawód ten jest wykonywany przez kobiety zwane Haenyeo. Jest to grupa kilku tysięcy kobiet mieszkających na wyspie Czedżu, zajmujących się połowem owoców morza w Morzu Żółtym. Nurkowania trwają 2–3 min, a są one wykonywane przez 5–7 h, co pozwala złowić ok. 30 kg owoców morza. Średnia wieku kobiet haenyeo wynosi 60 lat. Haenyeo zostały wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

34.  HANGUL (한글) JEST JEDNYM Z NIEWIELU ALFABETÓW, KTÓRE ZOSTAŁY STWORZONE SZTUCZNIE

Hangul (한글) jest jednym z niewielu alfabetów, które zostały stworzone sztucznie, a nie wyewoluowały z hieroglifów czy ideogramów, jak to się działo w przypadku większości współczesnych pism. Wynaleziony został on w XV wieku przez Sejonga Wielkiego. Wcześniej Koreańczycy posługiwali się alfabetem chińskim.

35. KOREAŃCZYCY MAJĄ PROBLEM Z PRACOHOLIZMEM

Korea Południowa to jeden z najbardziej pracowitych narodów na świecie. Pracują oni średnio 2069 godzin w ciągu roku czyli są zaraz po Meksyku i Kostaryce najbardziej zapracowanym narodem świata. Polska w rankingu zajmuję 7 miejsce z liczbą 1928 przepracowanych godzin w ciągu roku.

36. „PALI”, „PALI” CZYLI SZYBKO, SZYBKO JAKO PODSTAWA WSPÓŁCZESNEJ KULTURY KOREAŃSKIEJ

Ścigając się z czasem i rozwijając olbrzymie koncerny, ten nieduży kraj przeobraził się w gospodarczą potęgę właśnie, dzięki kulturze „pali”, „pali”. Koreańczycy strasznie nie lubią czekać w kolejkach, gdyż w Korei Południowej wszystko można załatwić praktycznie od ręki, to też w Europie typowy Koreańczyk często czuje się dość sfrustrowany dużymi kolejkami, czy to w urzędach, czy też u lekarza.

37. KOREAŃCZYCY Z KOREI POŁUDNIOWEJ MAŁO SĄ ZAINTERESOWANI WOJNĄ Z PÓŁNOCĄ

Młodzi Koreańczycy wojną z Północą raczej się nie interesują i w ogóle tematyka związana z Północną Koreą ich nie zajmuje. Czują oni jednak niechęć w stosunku do Chińczyków i Japończyków, głównie ze względu na kompleks większego sąsiada, ale również z powodu wojen jakie toczyły się pomiędzy tymi krajami w przeszłości.

38. PRZY PODAWANIU KOREAŃCZYCY PODTRZYMUJĄ PRAWĄ RĘKĘ, LEWĄ

Koreańczycy podając cokolwiek prawą ręką, lewą przytrzymują prawą np. nalewając wodę dwoma rękami, czy też można również zauważyć, że pracownicy na kasie w sklepach wydając nam resztę podają ją dwoma rękami oddając klientowi należyty szacunek.

39. SPECJALNE MIEJSCA DLA STARSZYCH W METRZE

W metrze są wyznaczone miejsca dla starszych ludzi – nie wolno pod żadnym pozorem na nich siadać. Jest to miejsce „święte” i dla młodych niedostępne.

40. WIŚNIE BLOSSOM MOŻNA ZOBACZYĆ RÓWNIEŻ W KOREI POŁUDNIOWEJ

Jak wiadomo to Japonia ma przydomek kraju kwitnącej wiśni. Nie wiele ludzi wie, że również w Korei Południowej można podziwiać to zjawisko. Jeżeli nie lubicie zatłoczonych miejsc takich jak Japonia w takim wypadku powinniście przyjechać do Jinhae w Korei Południowej, które słynie z Festiwalu Kwitnących Wiśni.

41. JABŁKO NA PRZEPROSINY

Jeżeli zdarzy Ci się kogoś obrazić, bądź zrobić coś nieodpowiedniego w stosunku do drugiej osoby dobrym pomysłem na przeprosiny jest ofiarowanie tej osobie jabłka. Po koreańsku słowo jabłko i przepraszam posiadają tą samą cząstkę „sagwa” przez co brzmią podobnie.

42. KOREA POŁUDNIOWA TO NAJINTELIGENTNIEJSZY NARÓD ŚWIATA 

Jeśli wierzyć standardowym testom na inteligencję, najbystrzejsze umysły można spotkać wśród Azjatów. Korea zajmuje pierwsze miejsce pod względem inteligencji ze średnim IQ wynoszącym 106 punktów.

43. W KOREI POŁUDNIOWEJ NOWY ROK OBCHODZONY JEST DWA RAZY

Pierwszy raz jest obchodzony 1 stycznia, natomiast drugi raz to pierwszy dzień księżycowego nowego rok tzw. Seollal. Jest to święto ruchome, tak więc nie ma jednej ustalonej daty, ale zazwyczaj jest to koniec stycznia lub początek lutego. Seollal jest świętem typowo rodzinnym. Koreańczycy wyjeżdżają wtedy do swoich rodzinnych domów i spędzają czas z rodziną. Seollal trwa trzy dni, głównym dniem jest drugi dzień.

44. RÓŻNE KOLORY TAKSÓWEK

Taksówki w Korei są oznaczone kolorami w zależności od doświadczenia kierowcy oraz oferowanych usług. Szare, pomarańczowe lub białe taksówki to „najzwyklejsze” przy czym czarne to „limuzyny”. Oczywiście różnica jest również w cenie, tak więc jak nie chcesz zbyt dużo wydać na taksówkę to nie wsiadaj do tej w czarnym kolorze.

45. POMIDOR W KOREI POŁUDNIOWEJ UWAŻANY JEST ZA OWOC

Dla nas to trochę abstrakcyjne, gdyż dla przeciętnego Polaka zrobienie sałatki owocowej z pomidorami jest dziwne, natomiast dla Koreańczyków jest to zupełnie normalne.

46. TAEKWONDO POCHODZI Z KOREI POŁUDNIOWEJ

Jest to narodowy sport i tradycyjna sztuka walki Korei Południowej. Początkowo została stworzona do celów militarnych, następnie została zaadaptowana do użytku cywilnego, a obecnie jest jedną z pełnoprawnych dyscyplin olimpijskich. 

47. W KOREI POŁUDNIOWEJ NIE MA KALORYFERÓW

Zamiast nich w każdym mieszkaniu jest podgrzewanie podłogowe czyli tzw. „ondol”. Zyskało ono popularność na Półwyspie Koreańskim w IV wieku n.e. Słowo „ondol” wywodzi się z języka chińskiego i znaczy dosłownie „ciepłe tunele”.

48. ZMIANA OBUWIA WCHODZĄC DO MIESZKANIA 

Przed wejściem do domu zawsze należy zdjąć buty. W wielu domach są służące do tego przedsionki. Koreańczycy naprawdę sporo czasu poświęcają na dbanie o czystość podłóg. Stoły w domach są bardzo niskie a posiłki je się siedząc na podłodze. Do dziś wiele osób w Korei śpi na podłodze, więc jest to ważne, aby była ona czysta. Jednak nie tyczy się to tylko mieszkań, ale również niektórych restauracji w których jest zainstalowane ogrzewanie podłogowe.  

49. ELEKTRONICZNE ZAMKI DO MIESZKANIA 

W Korei tradycyjne klucze do mieszkania są mało popularne. Praktycznie wszędzie używa się elektrycznych zamków, gdzie po wprowadzeniu ustalonego wcześniej 4-cyfrowego kodu, bądź poprzez linie papilarne czy system sterowania domem poprzez telefon, możemy dostać się do mieszkania.

50. KOREA POŁUDNIOWA GRANICZY TYLKO Z JEDNYM PAŃSTWEM

Korea Południowa graniczy tylko z Koreą Północną. To powoduje, że nie ma innej możliwości dostania się do Korei Południowej jak drogą morską albo powietrzną.

Dodaj komentarz

Zamknij menu