Ciekawostki o Korei Południowej cz. I

Ciekawostki o Korei Południowej cz. I

INFORMACJE PODSTAWOWE

Stolica: Seul

Język: Koreański

Ludność: 51 454 000

Powierzchnia: 100 210 km2 

1. KOREAŃCZYCY SĄ JEDNYM Z NAJCHUDSZYCH NARODÓW NA ŚWIECIE

Koreańczycy to jeden z krajów o najmniejszym poziomie otyłości wynoszącym zaledwie 3 %. W porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi, gdzie współczynnik ten wynosi 60 % robi wrażenie. W czym tkwi ich sekret ? Po pierwsze w Azji zazwyczaj je się ryż, warzywa i przetwory sojowe, które ułatwiają usuwanie toksyn z przewodu pokarmowego, dodają energii i wzmacniają mięśnie. Mimo, iż większość potraw zazwyczaj przygotowywana jest poprzez smażenie, to dzięki temu trwa to zaledwie kilka minut co powoduje, że warzywa są chrupkie i zatrzymują dużo błonnika, który utrudnia przyswajanie tłuszczu. Po drugie stosują w kuchni tylko olej sojowy a całość przyprawiają ostrymi przyprawami, imbirem, czosnkiem czy ziołami co powoduje, że w organizmie nie odkłada się tłuszcz a przemiana materii jest znacznie przyśpieszona. 

2. ŻYWA OŚMIORNICA NA TALERZU

W Korei Południowej można zjeść tradycyjne danie zwane Sannakji, czyli żywą ośmiornicę pokrojoną na kawałki. Każdy kawałek ośmiorniczki wije się na talerzu jeszcze przez kilka minut. Danie jest trudne do zjedzenia, gdyż każdy kawałek po wzięciu go w pałeczki próbuje uciec, a po wzięciu go do ust potrafi przyssać się do zębów, języka czy podniebienia. Bardzo ważne jest, aby przed połknięciem dobrze pogryźć, gdyż zdarza się, że może ona się przyssać do krtani co grozi udławieniem ( w Korei średnio 6 osób rocznie ginie z tego powodu ).

3. W WALENTYNKI TO KOBIETY DAJĄ PREZENTY 

W Korei w święto walentynek to kobiety 14 lutego obdarowują mężczyzn prezentami ( zazwyczaj słodyczami ) a mężczyźni rewanżują się paniom miesiąc później czyli 14 marca w tak zwany „White day”.

4. KOREAŃCZYCY PIJĄ DWA RAZY WIĘCEJ ALKOHOLU NIŻ ROSJANIE

Pewnie zdziwiła Cię ta informacja, ale Koreańczycy naprawdę spożywają więcej alkoholu niż Rosjanie, czy my Polacy. Średnie spożycie alkoholu to 13,7 kieliszka na mieszkańca w przeciągu tygodnia a w drugiej w rankingu Rosji to 6,3 kieliszka alkoholu. A z czego to wynika ? Zapewne z tego, że w znajdujących się niemal wszędzie sklepach otwartych 24 godziny na dobę za około 3 złote można kupić butelkę z 360 mililitrami tamtejszej wódki ryżowej zwanej Soju. Smakuje ona jak wódka na pół rozrobiona z wodą o zawartości alkoholu od 14,5 % do 45% i to właśnie Soju stanowi, aż 97% tamtejszego rynku mocnych alkoholi.

5. KAŻDY KOREAŃCZYK JEST STARSZY OD CIEBIE O ROK 

Sposób liczenia wieku w koreańskiej tradycji jest inny niż ten na zachodzie. Po pierwsze, wiek dziecka jest liczony od poczęcia, czyli w momencie przyjścia na świat dziecko ma już jeden roczek. Druga różnica polega na tym, że 1-go stycznia każdej osobie dodaje się kolejny rok życia. Czyli, jeżeli dziecko urodzi się 31 grudnia to 1 stycznia według tradycji koreańskiej będzie miało juz 2 lata mimo, iż według zachodniego myślenia będzie miało tylko 2 dni. Może wydawać się to trochę skomplikowane, ale wystarczy podłożyć dane do poniższego wzoru i dowiemy się ile mamy lat według tradycji koreańskiej.

BIEŻĄCY ROK – ROK URODZENIA + 1 = WIEK KOREAŃSKI

6. LEPIEJ NIE UŻYWAĆ DŁUGOPISU Z CZERWONYM ATRAMENTEM

Używanie czerwonego atramentu jest oznaką czegoś złego. Napisanie nim czyjegoś nazwiska oznacza, że ta osoba albo już umarła albo niedługo umrze. Bierze się to stąd, że na nagrobkach właśnie na czerwono pisane są informacje o zmarłych, aby odpędzić złe duchy.

7. W KOREI FACECI ROBIĄ SOBIE MAKIJAŻ

20 % mężczyzn przyznaje, że używa makijażu codziennie. Kupują oni więcej kosmetyków i produktów do pielęgnacji skóry, niż w jakimkolwiek innym kraju na świecie. W sklepach są całe regały zarezerwowane tylko dla mężczyzn. Można przy nich znaleźć całą kolorową paletę szminek jak i podkładów. Roczne wydatki mężczyzn na makijaż szacuje się na ponad 900 milionów dolarów. 

8. W KOREI CIĄGLE JE SIĘ MIĘSO Z PSA

Prawdę mówiąc ciężko jest już znaleźć miejsce, gdzie można byłoby spróbować psiego mięsa, ale nadal jest to możliwe. Obecnie najbardziej popularne rodzaje mięsa w Korei Południowej to kurczak, wieprzowina i wołowina. 

9. OPERACJE PLASTYCZNE SĄ SPOŁECZNIE AKCEPTOWANE I NA PORZĄDKU DZIENNYM 

Prawie 1/3 kobiet w Korei miała przynajmniej 1 operacje plastyczną. Tutaj w odróżnieniu do innych krajów operacje plastyczne są społecznie akceptowane a w niektórych sytuacjach nawet wspierane. Warto tutaj wspomnieć, że często prezentem od rodziców na 18 rok życia jest wykupienie operacji plastycznej dla dziecka. 

10. SYMPATIA DO KIM JONG-UNA JEST NIELEGALNA

Przywódca Korei Północnej nie jest osobą wartą obdarzania sympatią w Korei Południowej. Faktem jest, iż w koreańskim prawie sympatyzacja z nim i z północno koreańskim reżimem jest nielegalna. Robiąc to można nawet wylądować w więzieniu. 

11. OBOWIĄZKOWA SŁUŻBA WOJSKOWA 

W Korei Południowej służba wojskowa trwa 2 lata i jest obowiązkowa dla wszystkich mężczyzn. Aby uniknąć obowiązkowej służby wojskowej „wystarczy” zdobyć medal na igrzyskach olimpijskich. Warto również wspomnieć, że w Korei, każdy mężczyzna w wojsku musi być obrzezany ( tłumaczy się ten zwyczaj dbaniem o higienę osobistą ).

12. KONFUCJANIZM PODSTWĄ ŻYCIA SPOŁECZNEGO KOREAŃCZYKÓW

Kultura koreańska wywodzi się z Konfucjanizmu, która głosi że zbudowanie idealnego społeczeństwa i osiągnięcie pokoju na świecie jest możliwe pod warunkiem przestrzegania obowiązków wynikających z hierarchi społecznej oraz zachowania tradycji czystości, ładu i porządku.

13. GŁÓWNA RELIGIĄ KRAJU JEST CHRZEŚCIJAŃSTWO

Obecnie Buddyzm, będący główną religią kraju kilkanaście lat temu teraz jest wyznawany przez 20 % społeczeństwa a główną religią stało się chrześcijaństwo, które z roku na rok zwiększa liczbę swoich wyznawców.

14. K-BEAUTY PODBIJA ŚWIAT

Pisałem już o facetach dbających o urodę, ale dotyczy to oczywiście również kobiet, których rytuały pielęgnacyjne są znane na całym świecie. Takie marki jak Innisfree i inne oferujące produkty ze ślimaka podbiły światowe rynki kosmetyczne. Tajemnica nieskazitelnej skóry Koreanek tkwi właśnie w tzw. K-beauty.

15. CZEKANIE NA PRZEJŚCIU DLA PIESZYCH JEST NORMĄ W KOREI POŁUDNIOWEJ

Może Nas Polaków to nie dziwi bo my również czekamy, aż zaświeci się zielone światło nawet wtedy, gdy droga jest zupełnie pusta, ale w innych krajach azjatyckich takich jak Wietnam czy też w europejskich takich jak Hiszpania czy Portugalia czekanie na zielone światło jest zbyt frustrujące i każdy przechodzi na czerwonym świetle. 

16. W KOREI ZNAJDZIEMY 12 ATRAKCJI TURYSTYCZNYCH WPISANYCH NA ŚWIATOWĄ LISTĘ UNESCO 

Korea jest krajem pełnym historii. Jedne z najpopularniejszych zabytków wpisanych na tą listę to Chandeokgung Palacec Comlex, Jeju Volcanic Island, Lava Tubes oraz historyczne wioski takie jak Hahoe, Yangdong czy Gyengju.

17. KOREAŃCZYCY WIERZĄ, ŻE GRUPA KRWI DETERMINUJE OSOBOWOŚĆ 

W Korei często można spotkać się z pytaniem od nieznajomej osoby jaką mamy grupę krwi. Na zachodzie pytanie dość nietypowe, ale dla Koreańczyków na porządku dziennym, gdyż uważają oni, że dana grupa krwi determinuje nas jako osobę i tak np. jeżeli masz grupę krwi „A” to jesteś uważany za osobę konserwatywną, punktualną i nieco zamkniętą w sobie. Jeżeli posiadasz grupę „B” to wyróżniasz się kreatywnością a jeżeli posiadasz grupę „0” to jesteś uważany za osobę komunikatywną, ambitną i szczerą.

18. KOREA POŁUDNIOWA JEST CENTRUM DLA E-SPORTU

Każdy, kto choć trochę interesuje się e-sportem, wie, że Korea Południowa jest jego światowym centrum. Olbrzymie miejscówki, takie jak Busan Bexco Stadium i Haeundae Beach są stale wypełnione po brzegi tysiącami fanów, którzy chcą zobaczyć ulubione drużyny i graczy w akcji. Zawodnicy z Azji od lat dominują na niemal każdej platformie, a wszystko to dzięki olbrzymiemu zainteresowaniu e-sportem, ale również dzięki zupełnie innemu podejściu całego społeczeństwa, gdyż tam gry komputerowe nie są tylko rozrywką dla zakompleksionych nastolatków, ale nieodłączną częścią kultury.

19. KOREA POŁUDNIOWA TO NAJBARDZIEJ ZAAWANSOWANY TECHNOLOGICZNIE KRAJ NA ŚWIECIE

To dzięki takim firmą koreańskich jak Samsung, LG, Hyundai czy KIA Korea Południowa stała się najbardziej zaawansowanym technologicznie krajem świata. Posiada on również najwięcej punktów dostępowych wi-fi na świecie a internet jest najszybszy na świecie.

20. K-POP JEST TRZECIM CO DO WIELKOŚCI TOWAREM EXPORTOWYM 

K- pop czyli koreański pop z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. Wszystko zaczęło się kiedy świat usłyszał piosenkę „Gangam Style”, która była najpopularniejszym video na YouTube. Obecnie K-pop stał się tak popularny, że w 2018 roku południowokoreański boysband BTS, dzięki albumowi „Love yourself: Tear” znalazł się na szczycie Billboard 200 czyli rankingu najbardziej popularnych w danym tygodniu albumów w Stanach Zjednoczonych.

21. KOREAŃCZYCY UWIELBIAJĄ KAWĘ 

W samym Seulu znajduję się 300 kawiarni sieci Starbucks, więcej niż jakimikolwiek innym miejscu na Ziemi. Jednak najpopularniejsza sieć kawiarni czyli Caffe Bene ma aż 700 oddziałów. Koreańczycy średnio piją 13 filiżanek kawy w tygodniu.

22. W KOREI POŁUDNIOWEJ KRÓLUJE KIMCHI

Kimchi to w podstawowej wersji kapusta pekińska kiszona przez rok w pikantnej marynacie zrobionej z czosnku, papryczek chilly i różnych warzyw. Spożywa się ją codziennie na śniadanie, obiad i kolację. Jest ona nieodłącznym elementem kuchni koreańskiej. Istnieje ponad 250 różnych rodzajów Kimchi. Każdego roku Koreańczycy zjadają aż 1,5 miliarda ton kimchi, a przepisy są przekazywane w rodzinach z pokolenia na pokolenie. Oprócz doznań smakowych, jedzenie kimchi świetnie wpływa także na zdrowie – może pomóc zrzucić zbędne kilogramy, wpływa pozytywnie na zdrowie skóry i układu pokarmowego.

23. LICZBA 4 JEST UWAŻANA ZA PECHOWĄ

W Europie to liczba 13 jest uważana za pechową, natomiast w Korei Południowej za pechową uważana jest liczba 4 a to dlatego, że w języku koreańskim wymawia się ją tak samo jak słowo „śmierć”. Ludzie starają się ją unikać na każdym kroku np. w windach zamiast czwartego piętra jest literka „F”, bądź też czwarte piętro jest pomijane. Nieruchomości zawierające czwórkę w adresie tracą na wartości.

24. W KOREI POŁUDNIOWEJ UŻYWA SIĘ METALOWYCH PAŁECZEK

W odróżnieniu od innych krajów azjatyckich, gdzie pałeczki zazwyczaj są wykonane z drewna bądź bambusa w Korei Południowej używa się pałeczek wykonanych zazwyczaj ze stali nierdzewnej. W poprzednich epokach wykorzystywano do produkcji złoto, srebro czy też mosiądz. Rodzina królewska, dzięki takiemu zabiegowi wiedziała czy podawane jej jedzenie jest zatrute czy też nie, gdyż metale szlachetne zmieniałyby bowiem kolor w kontakcie z chemicznymi substancjami, które wróg dodałby do jedzenia.

25. KOREAŃSKI ALFABET HANGUL (한글) JEST BARDZO PROSTY DO NAUCZENIA

Hangul (한글), mimo że kojarzony ze znakami chińskimi jest, po prostu zbiorem 24 znaków (14 spółgłosek i 10 samogłosek). Mimo, że dla wielu wygląda jak „krzaki”, alfabet koreański jest uznany za jeden z najłatwiejszych do nauczenia się alfabetów na świecie. Spokojnie można opanować go już w jeden wieczór.

Dodaj komentarz

Zamknij menu